Listy o výbuchu v iráckém parlamentu

Po úterních bombových útocích v Alžíru se světový tisk zabývá bohužel dalšími explozemi, tentokrát v Iráku. Řada deníků s velkou dávkou úžasu konstatuje, že sebevražedný útočník pronikl až do parlamentu a navíc v takzvané zelené zóně Bagdádu. Světové noviny také připomínají, že Bushova administrativa prodloužila turnus amerických vojáků v Iráku z dvanácti na patnáct měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rakouský deník Der Standard píše: "Především vysílá tento útok deprimující poselství. A to sice v tom smyslu, že dokonce ani v zelené zóně, údajně nejbezpečnějším místě v Bagdádu, neexistuje ochrana před vražedným a nesmyslným počínáním sektářských fanatiků. Bez velkého nasazení fantazie si lze domyslet, co pro americké vojáky znamená sloužit za takových okolností patnáct měsíců bez přestávky. Americká armáda tím směřuje jen k nebezpečnému stavu vyčerpanosti," píše deník.

Americký deník The New York Times považuje prodloužení pobytu vojáků na patnáct měsíců za víceméně marný pokus prezidenta George Bushe o silové vynucení klidu v Bagdádu. List připomíná, že bez souběžných vstřícných kroků iráckého premiéra Málikího vůči bouřícím se sunnitům nelze ale urovnání sektářského násilí očekávat. Málikí musí podle newyorských Timesů podniknout následující kroky: rozpustit milice a eskadry smrti uvnitř irácké armády a policie. Musí se také podělit o státní příjmy a měl by stáhnout zákony diskriminující politicky a hospodářsky sunnitskou střední třídu. "Bez těchto kroků nelze očekávat žádnou trvalou bezpečnost. Američané i Iráčané budou umírat nadále," míní americký deník.

Na Ukrajině se podle nejnovějších zpráv schyluje ke kompromisu mezi oběma rivaly, prezidentem Juščenkem a premiérem Janukovyčem. Juščenko totiž možnost, že odloží parlamentní volby vyhlášené na 27. května. A premiér Janukovyč nevyloučil jejich konání, třebaže ústavní soud prohlásí Juščenkův dekret o rozpuštění parlamentu za neplatný.

Nahlédneme do ruského deníku St. Petersburger Times, který napsal: "Prezident Juščenko a spol. se ale nejsou ochotni smířit s faktem, že po chybách ztrácejí přirozeně moc ve prospěch protivníků. Stejně jako trh trestá společnosti za špatnou strategii v daných podmínkách, tak je i politika hrou, ve které druhou stranu nelze nazývat "lumpy". Existují jen méně úspěšní organizátoři a členové volebních štábů, kteří prohrávají." Juščenko se podle ruského listu pokouší napravit předchozí chyby jedním velkým tahem - tedy předčasnými volbami. "Juščenkův tým tak dělá z Ukrajiny rukojmí vlastní neschopnosti a rizika rozpadu země," konstatuje deník.

V Evropě se teď posuneme více na západ, a to hned za naše hranice. V Německu se rozpoutala bouřlivá polemika kolem výroků, které padly na pohřbu bývalého ministerského předsedy Bádenska-Württemberska Hanse Filbingera.

Současný premiér této spolkové země Günther Oettinger před smutečními hosty prohlásil, že "Filbinger nebyl nacista." Podle historiků přitom zesnulý expremiér jako vojenský soudce podepisoval za druhé světové války rozsudky smrti. Pohled listu Die Welt nám teď nabídne berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek:

Mnoho osobností, které se zaprodaly v uvozovkách "nejlepšímu státu německé historie," muselo kvůli svému přisluhovačskému chování za dob Třetí říše cítit stud. Nebylo ale málo ani těch, kteří k tomuto studu ani nechtěli dospět. Mezi nimi figuroval po všem, co o něm víme taky Hans Filbinger, píše komentátor Weltu, který připomíná, že se politik jako soudce válečného námořnictva podílel na rozsudcích smrti, ač o členství v NSDAP pouze požádal. Je zahanbující, že tahle země po všech těch vzrušených debatách o vlastní minulosti, není schopná pohřbít někoho, jako je Hans Filbinger, bez falešných tónů.

Günther Oettinger, jeden z Filbingerových nástupců, nechtěl ve své smuteční řeči dát dějinám jiný význam, soudí německý deník. Že ale prohlásil, byť v jádru je snad dokonce na jeho slovech hodně pravdy, ""Filbinger nebyl nacionální socialista," svědčí o smutném nedostatku citu pro správný tón. Oettinger vynesl ortel, který mu nepřísluší. Kdyby si už republika skutečně byla jistá sama sebou, nedocházelo by k~takovým trapným, odhalujícím přehmatům. Současný ministerský předseda proti své vůli dokázal, že tahle minulost ještě není dost "minulá," končí svůj komentář Die Welt.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme