Listy o výsledku lisabonského summitu EU

Evropská unie v noci na dnešek dohodla na nové smlouvě, která má nahradit odmítnutou euroústavu a přinést EU potřebné reformy jejích institucí. Státníkům prý podařilo odstranit všechny dosud otevřené otázky. Dokument, který se bude jmenovat Lisabonská smlouva, by měl být podepsán v portugalské metropoli 13. prosince. Pak ho ale ještě musí všechny členské země ratifikovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vzhledem k tomu, že nová smlouva se zrodila až tři čtvrtě hodiny po půlnoci do uzávěrek novin se téma už nedostalo. Pár komentářů se ale už objevilo na webových stránkách deníků.

Např. list Financial Times napsal: Lídry sedumdvacítky vedl při jednání o tzv. reformní smlouvě jediný cíl, přijmout tento dokument co nejdříve. Otázky reformy EU, které ji mohou učinit demokratičtější a především efektivnější, jsou dnes naléhavější než kdykoli jindy v minulosti. Mějme ale na paměti, že reformní smlouva je nástupcem ústavy, kterou v referendu odmítli Francouzi a Holanďaně. Britští labouristé dnes čelí silnému tlaku Konzervativců, aby znovu umožnili referendum i o tomto novém dokumentu, píše list FT.

Stejného tématu si všímá i komentátor listu The Times. Dejme hlas lidu, to je nejedndoušší I nejoblíbenější fráze pro politky. Ale kdy? , ptají se Timesy a odpovídají si: Čas pro referendum právě nadešel, kdy jindy, než když se jedná o tak důležitém dokumentu jako je evropská ústavní smlouva? Vždyť nejde jen o tento jeden dokumnet, ale o rovnováhu mezi parlamentí a přímou demokracií. Píše komentátor listu The Times.

Pokud se svět chce vyhnout třetí světové válce, měl by zabránit Íránu v získání jaderných zbraní. Prohlásil včera americký prezident George Bush. Americký deník Washington Post píše: "Írán je stále velmi daleko od možnosti vyrobit jadernou zbraň. Ve světě se ale tento týden objevila mnohem nebezpečnější událost, ze které by mohl světový konflikt vzniknout. Je to oznámená Turecka, které chce proti separatistům zasahovat nejen na svém území, ale také v severním Iráku," tvrdí Washington Post a dodává k tomu: "Proč by to mohlo být nebezpečné?

Představte si tento scénář: Turecko překročí hranice s Irákem, aby chránilo své území. Sýrie a Írán, které mají také významné kurdské menšiny, dostanou také kuráž k nějaké ozbrojené akci. Spojené státy proto výrazně posílí své jednotky v Iráku, aby mohly čelit nové situaci. Zbystří i Izrael a připraví armádu - pro jistotu. NATO se probudí a začne vymýšlet reakce na neklid v regionu. A státy Perského zálivu začnou panikařit. To jsou ideální podnímky pro to, aby mnoho států udělalo mnoho špatných rozhodnutí. Velký konflikt by na sebe potom nenechal dlouho čekat," varuje Washington Post.

Jednou z hlavních zpráv je také stávka dopravců ve Francii, která ochromila zemi. Britský deník The Guardian píše. Nikolas Sarkozy nemá dobrý týden. Jeho problémy začaly, když Velká Británie vyřadila Francii z mistrovství světa v rugby. Pak musel jít k rozvodovému soudu se svou druhou ženou Cecilií. A včera si zažil černý čtvrtek - více než 73 procent zaměstnanců drah totiž stávkovalo proti důchodové reformě, kterou Sarkozy plánuje," píše dnes deník The Guardian.

A pokračuje: "Sarkozy by měl se zástupci odborů jednat opatrně. Měl by se snažit o dohodu, nenutit zástupce odborů, aby dokazovali svou sílu ve stávkách. Sarkozyho lidé ve Francii zvolii, aby zreformoval zákoník práce. Ale změny by měly být mírnější a postupné, thatcherovský přístup k reformám ve Francii neuspěje," myslí si autor komentáře deníku The Guardian.

Petra Steinerová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme