Listy o vývoji v Pákistánu

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf dosáhl svého. Podepsal "usmiřovací" dokument s bývalou premiérkou Benazir Bhuttovou. Tento dokument zbavuje ji i další politiky obvinění z korupce, které většinu z nich vyhnalo do exilu. Dohoda urovnává cestu ke sdílení moci, napsal australský deník Sydney Herald Morning.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Cestu k moci Mušarafovi urovnal také Nejvyšší soud, který stáhl námitku protiústavnosti Mušarafovy prezidentské kandidatury ve vojeské uniformě. Australský deník pokračuje: "I když se na něho snesla sprcha lidového hněvu za autokratický způsob vlády, zamíří Mušaraf tento víkend nejspíše k dalšímu pětiletému prezidentskému úřadování," "Mušaraf si doslova měsíce proboxovával cestu vpřed navzdory pokusům jeho soupeřů vypudit ho z úřadu. Generálovi se dostane znovuzvolení a to dokonce v generálské uniformě, která byla a je symbolem jeho téměř ničím neomezovaných pravomocí," uvedl list Sydney Herald Morning.

Americký tisk na titulních stranách rozebírá reakci amerického ministerstva zahraničí na bouřlivou diskusi o oprávněnosti zásahů a jednání soukromých bezpečnostních agentur najímaných v Iráku. Z amerických listů čte zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Americké deníky objevují další případy incidentů zaměstnanců bezpečnostních agentur v Iráku a Afghánistánu. Ve výčtu jsou tragédie jako havárie letadla s vojáky a akce, při kterých zahynuli civilisté. New York Times odhalil případ, kdy měl opilý zaměstnanec agentury Blackwater zastřelit v hádce člena irácké ochranky. Propuštěného pracovníka záhy zaměstnala jiná soukromá agentura, a to na práci v sousedním Kuvajtu. Washington Post píše, že arogantní chování soukromých ochranek a špatná komunikace s nimi frustruje americké vojenské velitele Iráku. Uvádí také že ministerstvo zahraničí teď přijalo celou sérii opatření. Komunikace mezi zabezpečovacími konvoji se bude uchovávat a do vozů soukromých agentur budou dokonce umístněny kamery. New York Times ale konstatuje, že se tak americké ministerstvo zahraničí snaží svazek se soukromými agenturami v Iráku zachovat.

Americký deník The New York Times se také zabývá otázkou nezávislosti Kosova. Bývalá srbská provincie, která je teď pod správou OSN, chystá na listopad jednostranné vyhlášení nezávislosti a nebude čekat až se naplní plán Organizace spojených národů. Proti nezávislosti a dokonce i proti široké autonomii podle návrhu OSN je Srbsko a Rusko.

"Spojené státy a většina zemí Evropské unie, které teď nezávislost také podporují, musí zaujmout jasný postoj, píše se v listu. A když se Rusko bude nadále stavět proti plánu Spojených národů, Washington a jeho spojenci musejí udělat krok kupředu a uznat Kosovo včas tak, aby se stihl termín do 10. prosince. Musejí rovněž dát jasně najevo Bělehradu, že může hodně získat včetně případného členství v NATO či Evropské unii, pokud nebude odporovat příliš hlasitě nebo destruktivně. Mnoho Srbů si totiž přeje být favorizovaným spojencem Západu než Ruska," uvádí deník The New York Times.

Internetový server AHN si všiml pozoruhodné záliby severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Kim je podle serveru znám láskou k technice a zejména přehrávačům DVD, na kterých může sledovat své oblíbené filmy. Po summitu s jihokorejským kolegou se podle serveru prohlásil také za "internetového experta". Stalo se tak poté, co se ho jeho jihokorejský protějšek zeptal, jestli bude možné zavést internet do severokorejské průmyslové zóny v Kesongu.

"Jsem také expert přes internet. Bude úplně v pořádku, když si zónu k internetu připojíte, ale vyvstane hodně problémů, pokud budou připojeny i jiné části Severní Koreje," citoval server jihokorejskou agenturu Jonhap. "Pokud tenhle problém vyřešíte, není důvod, proč internet do zóny nezavést," dodal Kim Čong-il. Jihokorejský prezident podle serveru potvrdil, že problémy nebudou.

Internetový server AHN si všiml pozoruhodné záliby severokorejského diktátora Kim Čong-ila v internetu. Kim je podle serveru znám láskou k technice a zejména přehrávačům DVD, na kterých může sledovat své oblíbené filmy. Po summitu s jihokorejským kolegou se podle serveru prohlásil také za "internetového experta".

Stalo se tak poté, co se ho jeho jihokorejský protějšek zeptal, jestli bude možné zavést internet do severokorejské průmyslové zóny v Kesongu. "Jsem také expert přes internet. Bude úplně v pořádku, když si zónu k internetu připojíte, ale vyvstane hodně problémů, pokud budou připojeny i jiné části Severní Koreje," citoval server jihokorejskou agenturu Jonhap. "Pokud tenhle problém vyřešíte, není důvod, proč internet do zóny nezavést," dodal Kim Čong-il. Jihokorejský prezident podle serveru potvrdil, že problémy nebudou.

Americký deník The New York Times se zabývá otázkou nezávislosti Kosova. Bývalá srbská provincie, která je teď pod správou OSN, chystá na listopad jednostranné vyhlášení nezávislosti a nebude čekat až se naplní plán Organizace spojených národů. Proti nezávislosti a dokonce i proti široké autonomii podle návrhu OSN je Srbsko a Rusko.

"Spojené státy a většina zemí Evropské unie, které teď nezávislost také podporují, musí zaujmout jasný postoj. A když se Rusko bude nadále stavět proti plánu Spojených národů, Washington a jeho spojenci musejí udělat krok kupředu a uznat Kosovo včas tak, aby se stihl termín do 10. prosince. Musejí rovněž dát jasně najevo Bělehradu, že může hodně získat včetně případného členství v NATO či Evropské unii, pokud nebude odporovat příliš hlasitě nebo destruktivně. Mnoho Srbů si totiž přeje být favorizovaným spojencem Západu než Ruska," uvádí deník The New York Times.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf dosáhl svého. Podepsal "usmiřovací" dokument s bývalou premiérskou Benazir Bhuttovou. Tento dokument zbavuje ji i další politiky obvinění z korupce, která většinu z nich vyhnala do exilu. Dohoda urovnává cestu ke sdílení moci, napsal australský deník Sydney Herald Morning. Cestu k moci Mušarafovi urovnal rovněž Nejvyšší soud, který stáhl námitku protiústavnosti Mušarafovy prezidentské kandidatury ve vojeské uniformě.

"I když se na něho snesla sprcha lidového hněvu za autokratický způsob vlády, zamíří Mušaraf tento víkend nejspíše k dalšímu pětiletému prezidentskému úřadování," píše australský deník a dodává:"Mušaraf si doslova měsíce proboxovával cestu vpřed navzdory pokusům jeho soupeřů vypudit ho z úřadu. Generálovi se dostane znovuzvolení a to dokonce v generálské uniformě, která byla a je symbolem jeho téměř ničím neomezovaných pravomocí," uvedl list.

Jitka Malá, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme