Listy o vývoji v Palestině a francouzských parlamentních volbách

Izraelské listy se nepřestávají zabývat tím, že palestinské hnutí Hamás v průběhu minulého týdne ovládlo celé pásmo Gazy. Hamás tam vojensky zlikvidoval oddíly organizace Fatah, tedy jedinou sílu na palestinské scéně, která mohla vyvažovat vliv radikálních islamistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ti odmítají uznat Izrael a považují ho za součást okupované Palestiny, kterou je potřeba osvobodit. Izraelský tisk pročítal náš zvláštní zpravodaj na Blízkém východě Břetislav Tureček:

Okřídlený bonmot praví, že sejdou-li se dva Židé, budou zastávat tři rozdílné názory. Co se ale vývoje v Gaze týká, izraelští komentátoři se shodují: může za to jejich vláda. List židovských pravicových nacionalistů Makor Rišon tvrdí: To, k čemu došlo v Gaze, jen zrcadlí slabost izraelské vlády a ozbrojených sil. Levicový Haarec obviňuje vládu také, i když z úplně opačných pozic. Podle deníku totiž k triumfálnímu ta?ení palestinských radikálů přispěl naopak příliš tvrdý postup Izraele.

"Ekonomický a politický bojkot ani nesnížil podporu, jíž se Hamás těší mezi Palestinci, ani toto hnutí nepřiměl ke zmírnění stanovisek," napsal Haarec. Za východisko z krize je dnes považována skupina kolem palestinského prezidenta Abbáse, tedy v zásadě hnutí Fatah. Jenže například list Jediot Achronot se domnívá, že ani Fatah není žádný výhra. "Je to prohnilá a nefunkční organizace," píše deník. A jedním dechem kritizuje izraelské, americké i evropské rozhodnutí sázet všechno na Fatah, a to i ve chvíli, kdy už bylo každému jasné, že dny tohoto hnutí jsou sečteny a jeho šéfové neschopní.

Nový prezident Francie Nicolas Sarkozy a jeho spojenci získali sice nadpoloviční většinu v parlamentu, nicméně jejich náskok je výrazně menší, než se čekalo. "Bezpochyby to bude působit na nově zvoleného prezidenta jako brzda. Přesto mohou prezident a jeho vláda opřít reformní politiku o solidní parlamentní většinu," píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rakouský Der Standard předpokládá, že to Sarkozy se socialisty nebude mít vůbec lehké: "Levicová opozice se teď ze všech sil opře do muže, který chtěl vládnout sám. Sarkozyho doba hájení je náhle ta tam," píše rakouský list a dodává, že pokud Francozouzi nebudou vidět výsledky, budou z toho vinit právě prezidenta. "Sympatie se mohou rychle proměnit v pravý opak," varuje Der Standard.

Kancléřka Německa, tedy předsednické země Evropské unie, konstatovala po víkendových jednáních s představiteli Polska a České republiky, že vážné problémy se systémem hlasování v Unii přetrvávají. A nad směřováním společenství se - z trochu jiného pohledu - zamýšlejí i britské Timesy. Federalizovaná Evropa, ke které směřují Němci a Francouzi, je podle listu pro Brity nepřijatelná: "Taková Evropa stěží obstojí ve světové konkurenci. Je nepravděpodobné, že se Němci vzdají federální ideje. Stejně nepravděpodobné je ale i to, že Britové přestanou dávat přednost ekonomické a politické svobodě," zdůrazňují Timesy.

A postavení Německa ve světě v souvislosti s evropskou zahraniční politikou si všímá španělský El País. "Německo musí vyřešit, jak sladit novou roli v Evropské unii a snahy o postavení světové mocnosti," píše deník - a konstatuje, že v globálním měřítku Německo žádnou velkou roli nehraje, ale v Evropě si ji nárokuje. List dodává, že jednou z příčin nejednotného hlasu Evropy může být fakt, že zatímco Velká Británie a Francie jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, Německu stálé členství zůstává upřeno.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme