Listy o vztazích mezi USA a KLDR

Deníky přinášejí nové kolo úvah o sbližování mezi Spojenými státy a severokorejským komunistickým režimem. Kromě toho se věnují i stažení britských vojáků z jihoirácké Basry.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Severní Korea dokonce tvrdí, že ji Američané vyškrtnou ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Prý to představitelé Washingtonu slíbili při víkendových jednáních obou zemí ve Švýcarsku, kde se Korejci na oplátku zavázali zastavit do konce roku svůj nukleární program. Co o tom tedy soudí komentátoři?

Americký emisar sice informaci o vyškrtnutí Severní Koreje ze seznamu sponzorů terorismu odmítl, média na Korejském poloostrově se ale už přesto zabývají dalším možným vývojem. Podrobnosti za nás vyčetl východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš:

Co se týče strategických rozhodnutí, nyní je na tahu Severní Korea, píše jihokorejský deník Korea Herald. Na základě úspěšných rozhovorů se totiž Pchjongjang zřejmě rozhodl oplatit Washingtonu gesto dobré vůle a slíbil ukončení svého nukleárního programu, i když technicky to není zcela reálné. Potvrzením tohoto časového harmonogramu ale obě země dokazují snahu o vytváření vzájemné důvěry, klíčem k ní ovšem je, co se týče severokorejské strany, plné zveřejnění informací o procesu obohacování uranu a jeho zastavení. Dalším důležitým bodem je podle listu Korea Herald normalizace vztahů mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

K vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus totiž musí slíbit, že v budoucnu nebude vyvíjet žádné podobné aktivity, dokázat, že se v současnosti na žádných nepodílí a přistoupit na mezinárodní smlouvy vztahující se k boji s terorismem. V souvislosti se zrušením obchodních sankcí pak Korea Herald připomíná Vietnam, proti kterému přestaly Spojené státy toto opatření uplatňovat až poté, co Washington a Hanoj navázaly v r.1994 diplomatické styky.

Britové včera v Iráku vyklidili svůj dosavadní hlavní stan v centru Basry a přesunuly svých 500 vojáků na letiště za městem. Londýn upozorňuje, že jde o logické a předem plánované pokračování podobných přesunů, protože v uplynulých měsících už Britové předali Iráčanům kontrolu nad třemi jižními provinciemi a teď se stejný postup připravuje i pro Basru.

Zahraniční tisk píše o stahování ba útěku z místa, které se proměnilo v rejdiště vzájemně znepřátelených šíitských milicí a také běžných zločineckých gangů. Například rakouský deník Der Standard se domnívá, že "Britové ztroskotali v Basře stejně jako Američané v centrální části země." Dodává, že jde o "smutné stahování se svěšenými rameny". Podle listu se města zmocnil zločin. "Za těchto okolností nebylo možné vybudovat fungující státní a společenské instituce. Obyvatelstvo je odkázáno na ochranu ze strany milicí. Neexistuje státní moc a dokonce ani regionální správa, která by je chránila. Nakonec to nedokázali ani Britové," dodává Der Standard.

A také německý Frankfurter Allgemeine Zeitung svým způsobem srovnává americké a britské počínání. Upozorňuje, že Britové po pádu Saddáma Husajna příliš brzy snížili stav invazních jednotek z 45 tisíc vojáků na současných 5500. A nechali se prý také vést stejnou iluzí jako Američané, že se podaří snadno dovést Irák k demokracii . "Politické vakuum ale vyplnila šíitská uskupení a jejich milice podporované často Teheránem. Ty uštědřily britským jednotkám vysoké ztráty. A to nebyla britská politika zřejmě ochotná nadále snášet. Kdyby ale Washington vyvodil stejné závěry, pohroma pro Irák by byla úplná," varuje německý deník před kvapným odchodem Američanů z Iráku.

Milan Kopp, Vlastimil Milý, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme