Útok na Navalného spolupracovníka Volkova provedlo Rusko, hlásí litevská kontrarozvědka

Násilný útok na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, pravděpodobně zorganizovalo a v úterý v Litvě provedlo Rusko. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters litevská kontrarozvědka. Litevská policie předtím oznámila, že zahájila vyšetřování útoku na spolupracovníka Navalného. Šéf litevské policie Renatas Požela řekl, že vyšetřování se zaměřuje na několik možných verzí..

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Volkov

Leonid Volkov | Foto: Gerhard Mey | Zdroj: Reuters

Litevská kontrarozvědka podle Reuters uvedla, že napadení Volkova pravděpodobně zorganizovalo a provedlo Rusko a to nejspíš v souvislosti s ruskými prezidentskými volbami o nadcházejícím víkendu. Je pravděpodobné, že útok byl „operací organizovanou a provedenou Ruskem“, cituje z oficiálního sdělení litevských zpravodajských služeb agentura AFP.

Litevský prezident Gitanas Nauséda ve středu řekl, že útok byl zjevně dopředu plánován a zapadá mezi další provokace namířené proti jeho zemi. „(Ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi mohu vzkázat jen jedno: Nikdo se vás tady nebojí,“ řekl litevský prezident. Dodal, že úřady případ vyřeší a snad dopadnou viníky.

Volkov byl v úterý napaden u svého domu ve Vilniusu, kde žije v exilu. Útočník mu rozbil okénko auta, nastříkal slzný plyn do očí a potom ho začal mlátit kladivem, uvedla v úterý na sociální síti X jiná bývalá Navalného spolupracovnice Kira Jarmyšová. Volkov utrpěl mimo jiné zlomeninu ruky, pohmožděniny na hlavě a poranění nohy.

Požela ve středu oznámil, že litevská policie vynakládá na vyšetřování útoku na Vokova „obrovské zdroje“, a to jak analytické, tak fyzické. Podle něj jde o ojedinělý případ a bezpečnost v Litvě se nezhoršila. Vyšetřování případu přitom sleduje několik linií.

Napadený ve středu na sociálních sítích uvedl, že je už zpátky doma z nemocnice. Upřesnil, že dostal zhruba 15 ran kladivem do nohy.

Volkov, stejně jako mnoho dalších stoupenců Navalného, činí zodpovědného za smrt opozičního předáka zodpovědného ruského prezidenta Vladimira Putina, což Kreml odmítá. Ve videu na telegramu uvedl, že i za jeho napadením ve Vilniusu jsou Putinovi „přisluhovači“. „Byl to typický gangsterský pozdrav od Putinových přisluhovačů,“ řekl 43letý Rus.

Volkov, který je bývalým koordinátorem Navalného sítě regionálních štábů, slíbil, že bude ve své práci pokračovat. „Budeme pracovat, nevzdáme se,“ ujistil aktivista, který donedávna dráždil ruské úřady organizováním protikremelských protestů ze svého litevského exilu a také výzvami k propuštění Navalného, dokud byl naživu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme