Litevská prezidentka odmítla pozvání na květnové oslavy výročí porážky nacismu v Moskvě

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová nepojede do Moskvy na oslavy vítězství nad nacismem. Kreml už pozval na květnovou slavnost k jubilejnímu 70. výročí porážky Třetí říše i amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten zatím neodpověděl. Vztahy mezi Ruskem a Západem se citelně zhoršily po letošní ruské anexi Krymu a následné ruské podpoře povstání na východní Ukrajině. Komunikace Ruska s Pobaltím je po těchto událostech mimořádné problematická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová | Foto: Reuters

Na tradičních oslavách s velkolepými vojenskými přehlídkami na Rudém náměstí chyběli litevští státníci i v minulosti. Postsovětské země na pobřeží Baltu jsou vůči ruskému státu ostražité z historických i aktuálních důvodů.

Poradce prezidenta Vladimira Putina před několika týdny pohrozil Lotyšsku a Estonsku invazí kvůli údajnému útlaku tamních ruských menšin.

Litevská prezidentka zaujala z představitelů baltských zemí vůči Moskvě dosud nejméně diplomatický postoj. Začátkem prosince v rozhovoru pro BBC prohlásila, že Rusko na Ukrajině nejen podporuje teroristy, ale samo se jako terorista chová.

Ukrajina podle litevské političky bojuje ve válce s proruskými separatisty za mír v Evropě a za vládu mezinárodního práva.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme