Litevské referendum o budoucnosti elektrárny Ignalina je neplatné

V litevských parlamentních volbách zřejmě zvítězil opoziční pravicový Vlastenecký svaz bývalého premiéra Kubiliuse. Podle odhadů získal asi 21 procent hlasů. Zároveň s volbami se konalo referendum o prodloužení činnosti jaderné elektrárny v Ignalině. Kvůli nízké účasti jsou ale jeho výsledky neplatné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilnius - katedrála | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

K volbám a referendu se dostavilo jen něco málo přes 40 procent voličů. Volby jsou sice platné, ale referendum vyžadovalo nejméně poloviční účast všech oprávněných voličů.

Příští vládu bude pravděpodobně sestavovat konzervativní Vlastenecký svaz Litevští křesťanští demokraté. Ti mohou uzavřít koalici s populistickou stranou Pořádek a spravedlnost bývalého prezidenta Rolandase Paksase, který před čtyřmi lety odstoupil kvůli podezřelým kontaktům s ruskými obchodníky. Do parlamentu se dostanou ještě sociální demokraté a Strana práce ruského milionáře Viktora Uspaskich.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme