Litevský parlament má volné ruce k odvolání prezidenta

Litevský ústavní soud dal zelenou parlamentu k hlasování o odvolání prezidenta Rolandase Paksase z funkce. Poslanci ho obvinili z porušení ústavy a prezidentského slibu. Proces impeachmentu prezidenta Paksase se tak vrací na půdu parlamentu, kde dojde k hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ústavní soud ve Vilniusu shledal Rolandase Paksase vinným z trojnásobného hrubého porušení ústavy. Dopustil se jej tím, že v rozporu se zákonem udělil litevské státní občanství hlavnímu sponzorovi své volební kampaně - ruskému podnikateli Juriji Borisovovi.

Dále, že nechránil státní tajemství, když Borisova upozornil, že jeho telefonní hovory odposlouchává tajná služba. Prezident se také podle soudu dostal do konfliktu zájmů. Zasahoval do činnosti soukromých firem.

Litevský Sejm teď musí rozhodnout jestli se spokojí s výslechy provedenými soudem. Pokud ano, mělo by k hlasování o odvolání prezidenta Paksase dojít příští týden.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme