Litevský prezident čelí pokusu o odvolání z funkce

Litevský prezident Rolandas Paksas bude muset pravděpodobně čelit pokusu o odvolání z funkce. Impeachment může vyhlásit litevský Sejm, který včera schválil závěry vyšetřovací komise ohlédne zjištění litevské tajné služby. Komise potvrdila, že prezidentovi poradci udržovali kontakty s lidmi spojenými s ruským světem zločinu a že prezident Paksas byl pod silným vlivem těchto osob. Největší skandál v dějinách nezávislé Litvy se odráží ve veřejném mínění o hlavě státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Foto: Pavel Novák

Aféru kolem prezidenta Paksase sledují už přes měsíc všichni obyvatelé Litvy. Jedni obviněním vznášeným proti prezidentovým poradcům a jemu samotnému prostě nevěří. Druzí si uvědomují, jakou ostudu Litvě skandál dělá v zahraničí. Hlavně Litevci na vesnici nechtějí uvěřit tomu, že by jejich prezident, který si s nimi ještě letos v zimě během předvolební kampaně potřásal rukama a sliboval jim lepší budoucnost, mohl podlehnout vlivům pochybných ruských podnikatelů. Pozici na venkově si prezident Paksas snaží udržet. Každý den jezdí do různých vesnic, setkává se s občany a vysvětluje jim, že celý skandál kolem něj je jen komplot jeho politických nepřátel.

Ve městech je ale situace jiná. Když jsem se ve Vilniusu ptal lidí, jestli by měl být Rolandas Paksas i nadále jejich prezidentem, odpovědi byly jednoznačné.

"Myslím si, že už ne. Je podplacený ruskými penězi. On se na prezidenta nehodí. Jeho předchůdce Valdas Adamkus byl lepší. To byl opravdový státník. Paksas takový není," myslí si 68letý pan Launas.

"Určitě by měl odstoupit. Už proto, aby si zachoval důstojnost. Bylo by třeba, aby z prezidentského paláce odešel tak, jako se do funkce hlavy státu dostal - tedy se ctí." takový je názor paní Nioly.

"Myslím si, že Paksas je slabý politik. říká student Martinas. "Jeho předchůdci Valdasovi Adamkusovi se nikdy nic takového nestalo. Paksas by se měl vzdát prezidentského úřadu."

Popularita litevského prezidenta rapidně klesá. Před vypuknutím skandálu byl na první příčce žebříčku obliby politiků. Důvěřovalo mu 22 % obyvatel. Dnes by mu svou důvěru dalo jen 10 % lidí. Před něj se dostali někdejší prezident Adamkus a premiér Algirdas Brazauskas. Rolandas Paksas je hluchý ke všem hlasům, které ho vyzývají k odstoupení z funkce.

Nad jeho počínáním kroutí hlavou první litevský prezident a dnes konzervativní poslanec Sejmu Vytautas Landsbergis. "Jednání Rolandase Paksase je nepochopitelné. Zvláště, když připustíme, že si uvědomuje, co dělá. Ale možná ani nechápe, jak moc Litvě škodí, protože je ovládán někým jiným."

"V tomto případě jedná tak, jak mu někdo jiný našeptává. To je velmi nebezpečné. Ještě horší ale může být, pokud tak jedná vědomě. Pokračování tohoto skandálu asi těší jen ruské tajné služby. Je to jejich pomsta a pan Paksas se ji účastní, jakoby ani nebránil zájmy Litvy," řekl Českému rozhlasu bývalý litevský prezident Vytautas Landsbergis.

Litevský parlament uz nezadržitelně směřuje k tomu, aby zahájil proces impeachmentu. Ten ale může trvat i několik měsíců. Odvolání prezidenta nepochybně poškodí obraz Litvy ve světě. Rolandas Paksas se ale sám vzdát prezidentského křesla nehodlá.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme