Litevský prezident Nauséda obhájil mandát. Premiérka Šimonytéová mu poblahopřála k vítězství

Litevský prezident Gitanas Nauséda obhájil v nedělním druhém kole prezidentské volby svůj mandát a zajistil si druhé pětileté funkční období. Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová, která s ním postoupila do rozhodujícího kola hlasování, už uznala svou porážku. Informovala o tom veřejnoprávní stanice LRT, podle níž má Nauséda po sečtení všech volebních místností přes 74 procenta hlasů, Šimonytéová více než 23 procenta.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litevský prezident Gitanas Nauséda vítězství v posledním kole prezidentských voleb ve Vilniusu, Litva 26. května 2024

Litevský prezident Gitanas Nauséda vítězství v posledním kole prezidentských voleb ve Vilniusu, Litva 26. května 2024 | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

„Chtěla bych poblahopřát zvolenému prezidentovi Litvy,“ uvedla vpodvečer šéfka litevské vlády v době, kdy ještě nebyly sečteny všechny hlasy, ale výsledek už byl podle ní jasný.

Ve Vilniusu otevřeli výstavu mapující českou cestu do NATO, připomíná například mise s našimi vojáky

Číst článek

Nauséda podle agentury Reuters řekl, že bude pokračovat v práci na obranných schopnostech země. „Litevská nezávislost a svoboda je jako křehká nádoba, kterou musíme opatrovat a chránit ji před prasknutím,“ dodal.

Nauséda byl favoritem voleb, v prvním kole dostal 44 procent hlasů, Šimonytéové svůj hlas dalo tehdy necelých dvacet procent voličů.

Oba politici se utkali ve druhém kole prezidentské volby už před pěti lety. Tenkrát bývalý bankéř Nauséda porazil liberálně-konzervativní političku se ziskem téměř dvou třetin hlasů, získal necelých 66 procent hlasů.

Podle údajů ústřední volební komise se nedělního druhého kola hlasování zúčastnilo 49,61 procenta oprávněných voličů. Před pěti lety byla volební účast v druhém kole 53,43, podotkla LRT.

Pevný spojenec kyjeva

Prezidentské volby se konaly v době, kdy pokračuje ruská agrese proti Ukrajině. Pobaltská země, kde žije 2,8 milionu obyvatel, a která je členem Evropské unie i NATO, je od začátku války v roce 2022 pevným spojencem Kyjeva. Stejně jako ostatní státy v Pobaltí se obává, že by mohla být dalším cílem Moskvy, podotkla agentura Reuters.

Ve Vilniusu otevřeli výstavu mapující českou cestu do NATO, připomíná například mise s našimi vojáky

Číst článek

Oba prezidentští kandidáti se shodují na potřebě navyšovat výdaje na obranu alespoň na tři procenta HDP, přičemž letos země plánuje investovat do obrany 2,75 procenta.

V litevském zřízení prezident podle agentury AFP odpovídá za obrannou a zahraniční politiku. I v těchto oblastech ale musí spolupracovat s vládou a parlamentem.

Volební soupeři se však střetli v jiných otázkách včetně postoje k sexuálním menšinám. Šedesátiletý prezident se profiluje jako zastánce tradičního sociálního státu.

Devětačtyřicetiletá Šimonytéová je sice konzervativní ve fiskální politice, v oblasti lidských práv však zastává spíše liberální postoje. V předvolební kampani tvrdila, že by si v litevské společnosti přála více tolerance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme