Litevský prezident odmítá odstoupit kvůli spojení s mafií

Litevský prezident Ronaldas Paksas rozhodně odmítl podat demisi, přestože parlamentní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že představuje hrozbu pro bezpečnost státu. Aféra kolem spojení poradců litevského prezidenta s ruskou mafií se nyní přesouvá na půdu parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace ve Vilniusu | Zdroj: ČTK

Prezidentovi Rolandasovi Paksasovi hrozilo a hrozí ovlivňování, které ohrožuje bezpečnost státu. Uvádí se to v závěrech vyšetřovací komise, které dostanou do rukou poslanci litevského Sejmu. Podle komise je Paskas do aféry svých poradců osobně zatažen a měl by z toho vyvodit osobní zodpovědnost.

Komise došla k názoru, že subjekty spojené s ruským zločineckým podsvětím vyvíjely nátlak na prezidenta ohledně změny šéfů některých státních úřadů. Prezidentovi poradci se také podle komise snažili ovlivňovat privatizaci státních podniků.

Ústava umožňuje 141člennému parlamentu na základě zprávy komice prezidenta sesadit a vypsat předčasné prezidentské volby. Prezidentské funkce mezitím vykonává předseda parlamentu. Pro zahájení procesu odvolání stačí hlasy pouze 36 poslanců. Vše nasvědčuje tomu, že se v Sejmu najde dostatečný počet poslanců, kteří takový návrh podpoří.

K odchodu dnes prezidenta pod tíhou závěrů komise vyzval i premiér Algirdas Brazauskas, který dosud projevoval v aféře kolem Paksase poměrně neutrální postoje. Pro odstoupení hlavy státu se vyslovil také předseda litevského parlamentu Arturas Paulauskas a celá litevská opozice. Minulý měsíc v ulicích Vilniusu demonstrovalo proti prezidentovi několik tisíc lidí.

Aféra vypukla v pátek 31. října, kdy byla v parlamentu rozšířena zpráva litevské tajné služby týkající se prezidenta a jeho nejbližších spolupracovníků. Do dneška podalo šest hlavních poradců Paksase demisi kvůli těmto obviněním.

Šestačtyřicetiletý bývalý premiér Paksas byl prezidentem zvolen letos v lednu, a to poměrně překvapivě, protože uznávaným favoritem voleb tehdy byl dosavadní prezident Valdas Adamkus. Hlava státu je v Litvě volena přímým hlasováním občanů.

Nynější aféra značně ohrožuje pověst Litvy, která má být v příštím roce přijata nejen do Evropské unie, ale i do NATO.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme