Litevský prezident opět blíž odvolání

Litevský prezident Rolandas Paksas je znovu o krok blíž k odvolání z funkce. Žalobou členů parlamentu na prezidenta se dosud zabývá Ústavní soud, Paksas ale ztratil část svých příznivců poté, co chtěl do týmu svých poradců přijmout sponzora své volební kampaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Foto: Pavel Novák

Tisková služba prezidenta oznámila, že se ruský podnikatel a nejštědřejší sponzor Paksasovy loňské volební kampaně Jurij Borisov stane prezidentovým poradcem. Sám Rolandas Paksas toto rozhodnutí později odvolal.

Už před časem Ústavní soud rozhodl, že prezident jednal v rozporu se zákonem, když Borisovovi v mimořádném řízení udělil litevské státní občanství. Myšlenka udělat Borisova svým poradcem měla negativní vliv na popularitu Paksase. Dosud byl počet jeho odpůrců i příznivců skoro vyrovnaný.

Podle bleskového průzkumu druhého největšího litevského deníku Kalno Dijena klesla podpora Paksase skoro o polovinu a to nejen ve městech, ale i mezi obyvateli vesnic. Ti byli tradičně přívrženci Paksase. Teď ale prezidentovi věří jen 30 procent vesničanů.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme