Litevský Vilnius už nechce sochy z éry SSSR. Přestěhují se asi do ruského Kaliningradu

V litevském Vilniusu se chtějí zbavit soch z doby Sovětského svazu. Voják, farmář a student by tak mohli skončit v nedalekém ruském Kaliningradu. Tamní starosta se nabídl, že se sousoší ujme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická ulička v hlavním městě Vilniusu

Historická ulička v hlavním městě Vilniusu | Foto: UAB Naujieji Sprendimai

Vilnius bude o dalším osudu soch jednat na podzim. Starosta hlavního města uvažuje o možnosti vyměnit sousoší za litevské památky, které jsou teď v Rusku.

Různé památníky, sochy, tanky a další monumenty zdobily v minulosti také česká města.

Skupina recesistů z nich například měla v úmyslu vybudovat muzeum v obci Bezpráví v podhůří Orlických hor. Chtěli tak připomenout křivdy komunistického režimu. Nakonec tam ale vztyčili jen jeden kámen a dál projekt nepokračoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Litevský Vilnius už nechce sochy z éry SSSR. Přestěhují se asi do ruského Kaliningradu. Podrobnosti zjišťoval Martin Karlík

„Dali tam nějaký kámen, na kterém bylo bezpráví. Ten je teďka u kiosku na cyklostezce,“ říká starosta obce Josef Novák.

Magistrát města Zlína má třeba schovanou sochu Klementa Gottwalda, se kterou si už roky neví rady.

„Je to vzácná socha, bezesporu umělecky hodnotná. Ale v tuto chvílí pro ni město Zlín nemá využití, a proto zůstává v depozitu,“ dodává mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ve spoustě měst byl také na velkém podstavci tank. Ten z pražského Smíchova přebarvil v dubnu 1991 sochař David Černý na růžovo. Radnice ho ale poté nechala natřít zpátky na zeleno.

Někteří poslanci tehdejšího Federálního shromáždění ale byli proti, a tak oblékli montérky a znovu ho přestříkali. Růžový tank byl poté nějaký čas v Lázních Bohdaneč na Pardubicku, kde stál zakopaný v zemi a ven koukala jen jeho malá část.

Tank číslo 23 - Růžový tank stojí hned u vjezdu do muzea v Lešanech.JPG | Foto: Ľubomír Smatana

Martin Karlík, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme