Litevští Poláci protestují proti zavírání polských škol

Poláci si v Litvě stěžují na údajnou diskriminaci. Litevské úřady chtějí odebrat status některým školám s polským vyučovacím jazykem. Oficiálním důvodem je nízký počet žáků. Podle organizací etnických Poláků ale postupují diskriminačně a litevské školy s nižšími počty žáků nechávají otevřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída prvňáků | Foto: Alena Rokosová

„Schází dobrá vůle. Vina a nechuť dohodnout se je na straně vlády a ministerstva školství,“ vysvětloval na demonstraci ve Vilniusu Jaroslaw Narkiewicz, místopředseda litevského parlamentu a organizátor polské menšiny v Litvě.

Poláci tvoří necelých 7 procent obyvatel největší pobaltské republiky. V tomto týdnu vyhlásily polské školy výstražnou stávku a v protestech chtějí pokračovat, dokud úřady svůj záměr nezmění.

Jazykové menšiny si v Pobaltí na diskriminaci stěžují často. Objevují se dokonce obavy, že by Moskva mohla stížností ruské komunity využít k rozpoutání nepokojů a konfliktu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme