Litevští poslanci dál směřují k odvolání prezidenta

V litevském parlamentu podepisují poslanci návrh žaloby na prezidenta Rolandase Paksase. Podle nejnovějších informací se už podařilo překročit zákonem stanovený počet podpisů potřebný pro další pokračování příprav procesu impeachmentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Litevský Sejm chce prezidenta odvolat v souvislosti s aférou kolem spojení jeho poradců a prezidenta samotného s osobami z ruského podsvětí.

Pod návrh žaloby na prezidenta se už podepsalo více než 36 poslanců, což je minimální počet potřebný pro zahájení další fáze procesu impechmentu. Poslanci, kteří iniciovali sbírání podpisů by chtěli, aby návrh podpořilo 85 členů Sejmu.

Tolik hlasů je totiž v konečné fázi impechmentu potřebných k odvolání prezidenta z funkce. Pro Rolandase Paksase by to měl být signál, že o jeho osudu je už předem rozhodnuto. Příští týden má litevský parlament zvolit 12 člennou komisi složenou z poslanců a právníků, která by měla proces odvolání prezidenta podrobně připravit.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme