Litva zaznamenává na hranici s Běloruskem rekordní počet žadatelů o azyl. Ze situace obviňuje Minsk

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle Litvy využívá migraci k politickému nátlaku na Evropskou unii. Hranici mezi zeměmi překročilo v roce 2021 nelegálně více než 1500 žadatelů o azyl, o rok dříve jich bylo pouze 81. Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová už minulý týden naznačila, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu.

Tento článek je více než rok starý.

Vilnius/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litva čelí nebývalému počtu nelegálních migrantů, kteří přecházejí hranici s Běloruskem.

Litva čelí nebývalému počtu nelegálních migrantů, kteří přecházejí hranici s Běloruskem. | Zdroj: Reuters

„Existují cestovní agentury s přímými lety spojujícími Minsk a Bagdád a zároveň jsou v Bělorusku a dalších zemích agentury, které lákají ‚turisty‘ do Minsku,“ uvedla litevská premiérka Šimonytéová.

Bělorusko nařčení odmítá. Lukašenko podle agentury Reuters uvedl, že jeho země nyní střeží hranice do té míry, do jaké je to pro ni výhodné a tak, jak si to může dovolit.

Litva ověřuje identitu pasažérů letu Ryanairu, kteří dobrovolně vystoupili v Minsku. Mohlo jít o agenty

Číst článek

Litva se snaží situaci vyřešit. Minulý týden začala na hranici s Běloruskem stavět plot, který má zabránit nelegálním migrantům vstup do země. Výstavba přijde na 41 milionů eur, v přepočtu tedy více než miliardu korun.

Pro ubytování migrantů Litva otevře i nový tábor, jak v pondělí uvedla ministryně vnitra Agné Bilotaitéová. V úterý navíc tamní parlament schválil zákon umožňující hromadné zadržování migrantů. Ten zároveň omezuje právo žadatelů o azyl odvolat se proti rozhodnutí úřadů.

Postoj Evropské unie 

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis navíc v úterý podle ČTK vyzval Evropskou unii, aby v reakci na příliv migrantů z Běloruska zvážila zavedení dalších sankcí vůči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. 

Minsk podle Landsbergise migranty využívá jako „politickou zbraň“ a prostředek nátlaku na EU za předchozí postihy. Ty evropská sedmadvacítka na Bělorusko uvalila mimo jiné kvůli porušování lidských práv a násilnému potlačování protestů, které propukly po loňských zpochybněných prezidentských volbách. Později sankce ještě rozšířila.

‚Bezprecedentní akt státního terorismu.‘ Politici reagují na nucené přistání letadla v Minsku

Číst článek

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová situaci hodnotí jako „velmi vážnou“ a vyzvala Minsk k zastavení podpory nelegální migrace. „Je naprosto nepřijatelné používat lidské bytosti k tomuto způsobu vyvíjení politického tlaku,“ uvedla pro server Euronews.

„Samozřejmě je zde spojitost se sankcemi vůči Bělorusku. Vztahy Evropské unie a Běloruska se zhoršují od chvíle, kdy jsme viděli, že hodně obyvatel Běloruska žádalo demokratické reformy a také jsme viděli, že běloruské volby nebyly svobodné ani spravedlivé a viděli jsme nepředpokládané, nebezpečné a neakceptovatelné násilí vůči těm, kteří se účastnili demonstrací,“ dodala.

Agentura EU pro ochranu hranic (Frontex) v úterý oznámila, že vyhoví žádosti Vilniusu o pomoc a v příštích dnech pošle do této pobaltské země další své pracovníky a hlídková auta a rovněž odborníky, kteří budou mít za úkol u migrantů zjišťovat informace o zapojení kriminálních sítí do migrace. Frontex už poslal první zaměstnance a vybavení do Litvy 1. července, přípomněla ČTK. 

W/head of @Frontex Fabrice Leggeri today discussed additional forces to be sent to strengthen 🇱🇹 border control and surveillance & manage flows of illegal migrants through eastern 🇪🇺 border:
📌border guards
📌interpreters
📌border patrols
📌helicopters
Thank you @Frontex!

20:10 – 10. 07. 2021

21 94

ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme