‚Vznikla pobaltská cestovní bublina.‘ Litva, Lotyšsko a Estonsko otevřely společné hranice

Litva, Lotyšsko a Estonsko o čtvrteční půlnoci otevřely společné hranice, které v březnu uzavřely kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Občané všech tří pobaltských států se budou nyní moci v rámci „cestovní unie“ bez omezení pohybovat od jižních břehů Finského zálivu po litevskou hranici s Polskem a Běloruskem.

Vilnius/Riga/Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané tří pobaltských států se nyní mohou pohybovat v rámci „cestovní unie“. (ilustrační foto) | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Litevský premiér Saulius Skvernelis označil nově vzniklý prostor volného pohybu za „pobaltskou cestovní bublinu“, která podle něj umožní oživení ekonomik všech tří zemí, které postihla pandemie covidu-19. Pro Litevce, Lotyše a Estonce bude podle předsedy vlády otevření hranic „jiskrou naděje, že se život zase vrací k normálu“.

Zatímco se občané a lidé, kteří v Litvě, Estonsku a Lotyšku trvale žijí, budou moci po svém i zbylých dvou státech pohybovat volně, všichni, kdo přijedou do kterékoli ze zemí ze zahraničí, budou muset do 14denní domácí izolace.

Univerzita Johnse Hopkinse: S covidem-19 na světě zemřelo už přes 300 tisíc lidí

Číst článek

Evropská komise ve středu vyzvala, aby členské země EU začaly postupně uvolňovat omezení na hranicích, které přijaly kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2. Zároveň doporučila, aby nejprve na řadu přišlo otevírání hranic mezi těmi státy, kde je vývoj nákazy podobně příznivý.

Litva dosud zaznamenala 1511 potvrzených případů nákazy koronavirem a 54 úmrtí pacientů s covidem-19, Lotyšsko 962 případů a 19 úmrtí a Estonsko 1758 nakažených a 62 mrtvých. Celkem tak v trojici pobaltských zemí s covidem-19 zemřelo 135 lidí. V posledních týdnech se denní přírůstek počtu nakažených ve všech třech státech snižoval.

„Není důvod se obávat, že by otevření hranic mělo za následek šíření viru,“ ubezpečil estonský ministr vnitra Mart Helme. Podle lotyšského premiéra Krišjánise Kariňše by byly dalšími vhodnými kandidáty pro otevření společných hranic Finsko a Polsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme