Protiletadlová obrana i sport. Na vojenské základně v Litvě cvičí už desátá rotace českých vojáků

Čeští vojáci plní své úkoly nejen ve válečných zónách, jakou byl třeba Afghánistán. Působí i na území členských zemí NATO, kde cvičí s kolegy z jiných spojeneckých armád. Kvůli napětí mezi NATO, Ruskem a Běloruskem je jejich přítomnost důležitá na východním křídle aliance.

Rukla (Litva) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku navštívil základnu NATO v Litvě u městečka Rukla. Tady působí už desátá rotace příslušníků české armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Dorazína z litevské základny NATO, na které působí i čeští vojáci

„Jsem nadrotmistr Kadlečík z jednotky velitelství kybernetických sil a informačních operací. Jsme jednotka, která je vyčleněná pro podporu 1. úkolového uskupení protiletadlové obrany strakonického pluku. Německé velení tady vytvořilo celkem dobré podmínky. Bydlíme tady v takovém kontejnerovém systému provizorních budov. Co musím vyzdvihnout, je tady skvěle organizovaná strava pro vojáky, například švédské stoly,“ popisuje Radiožurnálu.

Na otázku, co dělají ve volném čase, když nesmí opustit základnu, odpovídá: „Motivace nás všech tady je nejen plnit společné úkoly ve prospěch jednotek NATO, ale i si tady ten pobyt zpříjemnit. To znamená, typicky po 18. hodině tady společně provozujeme sportovní aktivity, chodíme cvičit, běhat – je tady docela rozlehlý areál s obvodem asi čtyři kilometry – dneska bylo nějaké vojenské plavání,“ popsal s tím, že bazén v areálu není, ale jsou tam pískovny, močály i bývalé lomy.

Toto není stálá základna NATO, je to výcviková mise předsunuté alianční přítomnosti a jejím velitelem je německý podplukovník Hagen Ruppelt: „Nacvičujeme manévry s kombinovanými zbraněmi. Naše bojová skupina je integrovanou součástí litevské mechanizované brigády Iron Wolf. Jsme velmi rádi, že Česká republika poskytla jednotku pozemní protiletecké obrany, která zajišťuje protivzdušné krytí pozemních operací. Tohle tady velmi intenzivně trénujeme.“

„Především je to aktivita na východní straně hranice NATO v případě napadení našich koaličních partnerů – především zde se jedná o Litevskou republiku. Máme výzbroj RBS-70, což je protiletadlový raketový komplet, který je určen na ostřelování nízkoletících cílů. To je náš hlavní druh bojové výstroje,“ upřesňuje velitel českého kontingentu major Roman Dvořák.

Na základně jsou Češi, Litevci, Němci, Lucemburčané a Nizozemci. Po základně nás provází praporčice Hana B. Do žádné riskantní situace se určitě nedostaneme, protože míříme do zdejší klubovny. Tady je vojákům k dispozici nejen káva nebo minerálka, ale také kulečníkové stoly a plátno, na které si promítají záběry ze cvičení.

Vojáci NATO ale v Litvě nejsou kvůli sportu, kulečníku nebo sledování instruktážních filmů. „Samozřejmě hlavní náplní jsou výcvikové aktivity. Ale pokud dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, tak jsme připraveni naše spolubojovníky bránit v podstatě proti jakýmkoliv vzdušným hrozbám,“ říká velitel českého kontingentu major Roman Dvořák.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme