Litva ověřuje identitu pasažérů letu Ryanairu, kteří dobrovolně vystoupili v Minsku. Mohlo jít o agenty

Litevské úřady se snaží zjistit totožnost tří cestujících nedělního letu společnosti Ryanair na lince z Atén do Vilniusu, kteří po nuceném přistání letadla v Minsku dobrovolně vystoupili, oznámil v pátek podle agentury Reuters šéf litevské kriminální policie. Irský ministr zahraničí Simon Coveney dříve sdělil, že mohlo jít o agenty tajné policie.

Vilnius/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasažéři, kteří měli vystoupit z letadla Ryanariu už v Minsku místo cílového Vilniusu, vystoupili v běloruské státní televizi na obhajobu, že nejsou státními agenty | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Média mají podezření, že trojice sledovala běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofiju Sapegaovou, kteří byli po přistání zadrženi.

‚Máte na palubě bombu.‘ Piloti odkloněného letadla si varování ověřovali, přistáli až po červeném kódu

Číst článek

Běloruská televize odvysílala rozhovory se třemi lidmi, kteří podle ní byli na palubě letadla a zakončili let již v Minsku. Jednoho z nich televize představila jako řeckého postgraduálního studenta. Ten uvedl, že stejně po plánovaném přistání letadla ve Vilniusu chtěl odjet do Minsku, aby navštívil svoji manželku.

S podobným vysvětlením přišla jedna žena a druhý muž uvedl, že Minsk byl výhodnějším výchozím bodem než Vilnius pro cestu do jeho konečné destinace - Vitebsku. Televize všechny tři představila celým jménem.

„Pracujeme na tom, abychom potvrdili jejich identity a ověřili, zda údaje o osobách, které byly jmenovány v neoficiálních zdrojích, souhlasí s osobními identifikačními daty,“ sdělil reportérům litevský policejní šéf Rolandas Kiskis.

Kiskis také uvedl, že vyšetřování leteckého incidentu zahájily i Polsko a americká FBI vzhledem k tomu, že na palubě letadla byli i polští a američtí občané.

Policejní šéf upřesnil, že letadlo je stále ve Vilniusu a je prohledáváno, ale že dopravce není tak nápomocný s vyšetřováním, jak by si přál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme