Litva se připravuje na předčasné volby

Bývalý litevský prezident Rolandas Paksas byl po svém včerejším sesazení hospitalizován. Oznámil to dnes litevský ministr zdravotnictví. Podle deníku Respublika prezidenta převezli na jednotku intenzivní péče jen pár hodin poté, co ho parlament zbavil nejvyšší státní funkce pro hrubé porušení ústavy. Prezidentskou funkci nyní na dva měsíce vykonává předseda parlamentu Arturas Paulauskas, největší Paksasův politický rival.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Zdroj: ČTK

Litva se už připravuje na předčasné prezidentské volby. Termín bude znám v nejbližších dnech. Musí se ale uskutečnit do poloviny června. Budou patrně spolu s volbami do Evropského parlamentu 13. června. Podle ústavy může ve volbách kandidovat i sesazený prezident, který se tak podle náznaků z jeho politického tábora také chystá učinit.

Úkoly prezidenta teď plní předseda parlamentu. Rolandas Paksas se stal po 13 měsících řadovým litevským občanem. Komentáře se shodují, že dnes už bývalý litevský prezident porušil vědomě přísahu a jednal proti zájmům vlastní země.

Markéta Kaclová, Miroslav Karas, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme