V Litvě demonstrovaly tisíce odpůrců covidových pasů. Platit mají pro vstup do restaurace či salónů

Několik tisíc lidí v pátek demonstrovalo v litevském hlavním městě Vilniusu proti covidovým certifikátům, které zavádí vláda pravého středu. Od pondělka má být toto osvědčení, které dokládá očkování proti covidu-19, podstoupený test s negativním výsledkem či prodělání nemoci covidu-19, podmínkou pro vstup do nákupních středisek, restaurací či salónů krásy, uvedla agentura AFP. Policie odhadla počet demonstrantů na 5000.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Vilniusu demonstrovali odpůrci covidových pasů | Foto: Mindaugas Kulbis | Zdroj: ČTK

„V zásadě nejsem proti očkovávání, ale člověk by měl mít možnost si sám vybrat, a ne vytvářet podmínky, které lidi prostě nutí nechat se očkovat,“ řekla AFP šestapadesátiletá Rima Junelová. Jednapadesátiletý podnikatel Valdas Vitkus označil rozhodnutí vlády za „diktátorské“.

‚Macrone, podej demisi.‘ Napříč Francií protestovalo přes 200 tisíc lidí proti covidovým pasům

Číst článek

Po skončení demonstrace se dav lidí podle serveru Delfi vydal k parlamentu za pokřiku „Pryč s parlamentem!“.

Do cesty se davu postavilo několik desítek policejních těžkooděnců, kteří demonstranty nepustili k parlamentu a později začali dav vytlačovat.

Policisté vyzývali dav, aby se rozešel s tím, že demonstrace skončila a pochod nebyl povolen. „Hanba!“ skandoval dav v odpovědi.

AFP připomněla, že minulý měsíc demonstrace odpůrců očkování u parlamentu přerostla v násilnosti a skončila zadržením několika desítek lidí.

V Litvě, která je členem Evropské unie a přijala euro, jsou očkovány téměř dvě třetiny dospělých. Rychlé šíření varianty koronaviru delta nicméně vedlo ke zvýšení počtu nakažených.

V zemi s přibližně 2,8 milionu obyvatel se nakazilo koronavirem od počátku pandemie více než 300 000 lidí, z nichž 4655 nákaze podlehlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme