Litva žádá o povolení k prodloužení činnosti zastaralé jaderné elektrárny

Litva žádá, aby Evropská komise povolila prodloužení činnosti jaderné elektrárny Ignalina. Před vstupem do Evropské unie se přitom Litva zavázala, že zastaralou elektrárnu odstaví ke konci příštího roku. Unie ale na tomto termínu trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Vilnius | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Litevský premiér Gediminas Kirkilas prohlásil, že pro jeho zemi je důležitější ignalinská jaderná elektrárna než dodatečné peníze z evropských fondů, které mají výpadek energie částečně kompenzovat.

Energetická bezpečnost se stala důležitým tématem před parlamentními volbami, které se v Litvě konají 12. října, zároveň s referendem o prodloužení činnosti elektrárny. Bez ní bude Litva zcela závislá na ruském plynu a ropě.

Odstavení elektrárny bude Litvu stát 750 milionů eur ročně navíc, a to si tato chudá pobaltská země nemůže dovolit. Po určitých peripetiích se sousedními státy plánuje proto výstavbu nové jaderné elektrárny - ta ale nebude hotová dřív než v roce 2015.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme