LIVE 8 pomáhahlo Africe

Po celém světě včera probíhala série koncertů Live 8. Snažila se vyburcovat lidi z osmi nejvyspělejších států, aby přiměli své představitele ke zdvojnásobení pomoci chudým zemím, zejména v Africe. K uspořádání koncertů největší měrou napomohli zpěváci Bono Vox a Bob Geldof. Před středeční schůzkou skupiny G 8 chtějí ukázat, že při větší snaze je vymýcení chudoby možné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Megakoncert Live 8 v Berlíně

Megakoncert Live 8 v Berlíně | Zdroj: ČTK

Na devíti pódiích po celém světě se pomáhalo chudým v Africe. Vše začalo Tokiu, Johannesburgu, Berlíně, Římě a v Londýně a k těmto městům se postupněpřipojujili i hudebníci v Paříži, Moskvě, Filadelfii a Torontu. Podobně jako před dvaceti lety, kdy uspořádal Live Aid na podporu hladovějící Etiopii, za jejich uspořádáním stojí zpěvák Bob Geldof. Tentokrát mu ale vydatně pomáhal zpěvák skupiny U2 Bono Vox.

Právě ten totiž Geldofa přesvědčil, že je správný čas podobné koncerty uspořádat. Se svou charitativní misí na odpuštění dluhů chudé Africe neváhal oslovit ani nejvýznamnější politiky. Pozadu nezůstal ani Bob Geldof, který v televizi BBC vyzval britského premiéra Tonyho Blaira ke konkrétním krokům. "Podíl Afriky na světovém obchodu jsou dvě procenta, nejbohatších států pak hodně přes 90 procent. Chceme, abyste přestali s ochranářskou zemědělskou politikou a otevřeli náš trh, protože jinak to Afriku úplně zničí. Doufám, že se na tom v Gleneagles dohodnete, nebo ne, Tony?" provokoval britského premiéra Geldof. Na to britský premiér reagoval: "Snad jo, Bobe."

Hudebníci ale mohou jen apelovat, rozhodnutí je v rukou politiků. Ti ale nemohou přehlédnout, že se na Live 8 sešla hudební elita s potenciálem ovlivnit mnoho lidí. Kde jinde by, jako v Londýnském parku, mohli koncert při společném vystoupení otvírat U2 a Paul McCartney.

Na londýnskou část akce se vydal i generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan, který přítomné pozdravil: "Tohle jsou opravdu Spojené národy. Celý svět se spojil v solidaritě s chudými a já vám jménem bezmocných a slabých děkuji."

Do londýnského Hyde Parku přišlo na dvě stě tisíc lidí, kteří získali vstupenky prostřednictvím textovek do BBC, ve kterých odpovídali na soutěžní otázky. Koncert začal písní Beatles Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band v podání Paula McCartenyho, jemuž pomáhal Bono ze skupiny U2.

Zároveň s tímto koncertem v Londýně pochodovalo na sto tisíc lidí ulicemi Edinbourghu a podobně jako účastníci londýnského koncertu vyzývali vedoucí představitele skupiny G 8, aby se zasadili o opravdové zmírnění chudoby v Africe.

Na největším koncertu všech dob se podílelo 160 skupin a zpěváků a jako zlatý hřeb po 24 letech společně opět vystoupili legendární Pink Floyd se svým zakládajícím členem Rogerem Watersem.

Milan Kocourek, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme