Čtyři roky uplynuly. Klausová opouští post velvyslankyně kvůli pravidlům

Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová opouští svůj post kvůli pravidlu, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny čtyři roky. Tato doba v jejím případě již uplynula. Klausová to ve čtvrtek řekla novinářům na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách, kde se účastní návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana na Slovensku.

Štrbské Pleso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Livia a Václav Klausovi na snímku z podzimu 2017 | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„To nebylo o mém rozhodování, abych to uvedla na pravou míru. Standardní doba vyslání velvyslance je čtyři roky. Já jsem přijela (do Bratislavy) v roce 2013 v prosinci. Takže byla pro mě čest, že jsem mohla ještě o něco déle na Slovensku zůstat," řekla Livia Klausová novinářům.

Livia Klausová na vlastní žádost končí jako velvyslankyně na Slovensku

Číst článek

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová dříve řekla, že Klausová končí na současném diplomatickém postu na vlastní žádost.

Přesný termín ukončení diplomatické mise Klausové na Slovensku ani jméno jejího nástupce nejsou zatím známy.

Klausová zároveň ocenila, že Česko i Slovensko jsou si blízké bez ohledu na složení politických reprezentací obou států.

„V našich vzájemných vztazích je velmi cenné to, že ať je v té či oné zemi jakkoliv složena politická garnitura, nic to nemění na tom, že stále jsme si nejbližší země a můžeme si věci říkat, i když nemusíme mít na všechno stejný názor," řekla velvyslankyně.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci během návštěvy Slovenska hovořil o tom, že Klausová odchází z postu velvyslankyně z vlastní iniciativy, neboť má sedm vnoučat, kterým se chce věnovat.

Zeman také veřejně poděkoval Klausové za její práci na Slovensku. Její vyslání na Slovensko prosazoval právě Zeman, který se kvůli tomu nepohodl s tehdejším šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem z TOP 09.

Karlovy Vary International Film Festival 2015, Livia KLausová a Václav Klaus (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme