Cheneyová přestála hlasování republikánů kvůli tomu, že podpořila žalobu na Trumpa

Kongresmanka Liz Cheneyová přestála hlasování republikánů v americké Sněmovně reprezentantů. Poslanci rozhodovali o jejím setrvání na třetím nejvyšším postu ve sněmovní stranické hierarchii poté, co v lednu podpořila ústavní žalobu proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, napsala stanice CNN.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresmanka Liz Cheneyová přestála hlasování republikánů v americké Sněmovně reprezentantů | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Pro odchod Cheneyové z vlivné pozice hlasovalo 61 republikánů, proti jich bylo 145. Cheneyová společně s dalšími devíti republikány 13. ledna hlasovala pro ústavní žalobu, podle které Trump v závěru svého mandátu podněcoval ke vzpouře v souvislosti s nepokoji ve washingtonském Kapitolu.

Sněmovna reprezentantů schválila návrh ústavní žaloby na Trumpa kvůli podněcování ke vzpouře

Číst článek

„Ještě nikdy jsme nebyli svědky větší zrady, které se prezident Spojených států dopustil vůči svému úřadu a přísaze na ústavu,“ uvedla tehdy dcera bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.

„Nebudu se za hlasování omlouvat,“ stála si podle zdroje CNN ve středu před hlasováním Cheneyová za svým.

Republikánská strana ve sněmovně ve středu večer řešila další vnitrostranický spor, a to ohledně Marjorie Taylorové Greeneové, kongresmanky za stát Georgia.

‚Rakovina Republikánské strany.‘ Nově zvolená kongresmanka Greenová podpořila QAnon i násilí

Číst článek

Ta čelila ostré kritice demokratů i některých svých spolustraníků za to, že šíří konspirační teorie a na sociálních sítích podporuje politicky motivované násilí.

Republikáni rozhodli, že z jejího chování nevyvodí důsledky. Na uzavřeném jednání uvedli, že se Greeneová za své nevhodné komentáře omluvila a posoudit ji mají voliči, nikoliv zákonodárci.

„Budou ji soudit za věci, které řekla, ještě než byla členkou Kongresu, a které nyní odsoudila,“ uvedl lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy.

Greeneová má však ještě ve čtvrtek čelit demokratům, kteří mají v dolní komoře většinu a jež ji chtějí odvolat z pozic ve sněmovních výborech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme