Kritika Trumpa stála kongresmanku Cheneyovou funkci. Podle republikánů podrývala jednotu strany

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánští zákonodárci rozhodli ve středu o odvolání Cheneyové za dvacet minut | Foto: Amanda Andrade-Rhoades | Zdroj: ČTK / AP

Vedení republikánů ve sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše v jejích silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Napětí mezi republikány. Z vedení odvolali Trumpovu odpůrkyni, jeho kritici chystají poslední výzvu

Číst článek

Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Republikánští zákonodárci rozhodli ve středu o odvolání Cheneyové za dvacet minut. Vedení strany ve Sněmovně reprezentantů se v posledních dnech přiklonilo k jejímu sesazení, protože podle nich svými hlasitými výstupy proti Trumpovi podrývá jednotu republikánů a tím i jejich snahu o vítězství v kongresových volbách plánovaných na příští rok.

Cheneyová však odmítla změnit svoje postoje a rétoriku i po odvolání z vysoké funkce.

„Udělám vše v mých silách, abych zajistila, že se bývalý prezident ani nepřiblíží k Oválné pracovně,“ řekla po hlasování s tím, že příští prezident musí respektovat americkou ústavu. Republikánská strana podle ní rovněž trpí tím, že toleruje Trumpovy lži o volebních podvodech.

Kongresmanku ve funkci šéfky republikánské konference nahradí zřejmě Elise Stefaniková, která vstoupila do Sněmovny v roce 2015 ve svých 30 letech jako tehdy nejmladší žena kdy zvolená do Kongresu. Stefaniková v prvních letech ve Washingtonu zastávala převážně umírněné postoje, postupem času se však stala horlivou Trumpovou zastánkyní a šířila rovněž jeho nepodložená tvrzení o podvodech při listopadových prezidentských volbách. Zatím však není jasné, kdy republikáni o obsazení uvolněného místa po Cheneyové rozhodnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme