Britská premiérka Liz Trussová rezignovala. Ve funkci vydržela 45 dnů

Liz Trussová rezignovala na funkci britské premiérky. Novinářům to oznámila po čtvrtečním jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany. V úřadu byla něco málo přes šest týdnů. V čele vlády zůstane, dokud konzervativci nezvolí svého nového vůdce či vůdkyni.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 19:07 20. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Liz Trussová rezignovala na funkci britské premiérky

Britská premiérka Liz Trussová rezignovala na funkci britské premiérky | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

„Vzhledem ke vzniklé situaci nemohu naplnit mandát, který mi svěřila Konzervativní strana,“ řekla Trussová novinářům shromážděným před sídlem ministerských předsedkyň či předsedů v Downing Street. Dodala, že vnitrostranická volba nového vůdce strany a tedy zároveň premiéra bude dokončena příští týden.

Jméno nového předsedy britské vlády bude známé do pátku 28. října. V konečné volbě budou dva kandidáti, uvedl předseda Výboru 1922 Graham Brady. 

Trable britské premiérky. Konzervativci se obávají, že je přivede k ‚epochálnímu volebnímu výprasku‘

Číst článek

Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit. Navzdory tomu, že se za své chyby omluvila a vyměnila v čele resortu financí Kwasiho Kwartenga za Jeremyho Hunta, nepodařilo se jí uklidnit nevoli ve vlastní straně.

Trussová rezignovala bezprostředně po jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany, konkrétně s vicepremiérkou Thérèse Coffeyovou, předsedou strany Jakem Berrym a předsedou vlivného Výboru 1922 Grahamem Bradym.

Lídr labouristické opozice Keir Starmer i šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová volají po okamžitém vypsání předčasných voleb. Ty řádné se mají konat nejpozději v lednu 2025. Podle Starmera „Konzervativní strana už nemá mandát k tomu, aby zemi vystavila dalšímu experimentu“. 

Mezi jmény, které by mohly Trussovou ve funkci nahradit, jsou například Rishi Sunak a Penny Mourdantová – oponenti Trussové ve vnitrostranické volbě premiéra letos v létě. Ministr financí Hunt se podle informací britského deníku Daily Mirror o funkci ucházet nebude.

Trussová je nejkratší dobu sloužící premiérkou v historii země. Doposud držel rekord George Canning, který vydržel ve funkci 119 dní, než v roce 1827 zemřel.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme