Libanonská vláda v souvislosti s ničivým výbuchem podala demisi, oznámil premiér Dijáb

Libanonský premiér Hasan Dijáb v pondělí oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém výbuchu v přístavu v Bejrútu, při kterém minulý týden přišlo o život přes 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno. O víkendu v Bejrútu propukly masivní protesty požadující odchod vlády. Večernímu oznámení demise předcházela rezignace několika členů kabinetu.

Bjerút (Aktualizováno: 20:48 10. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Libanonský prezident Michel Aún následně v televizním projevu uvedl, že rezignaci premiéra přijal a požádal ho, aby zůstal ve funkci jako úřadující předseda vlády, dokud nebude sestaven nový kabinet.

Dijáb v krátkém televizním projevu uvedl, že se k odchodu rozhodl, aby mohl stát po boku Libanonců a bojovat s nimi za změny. Dnes oznamuji rezignaci vlády. Ať Bůh chrání Libanon, uvedl Dijáb, přičemž frázi o boží ochraně třikrát zopakoval.

Čeští záchranáři se znovu stáhli na základnu. Libanonský prezident mluví o předčasných volbách

Číst článek

Dijáb také uvedl, že zemětřesení, které zasáhlo Libanon, způsobili jeho zkorumpovaní předchůdci. Měli by se za sebe stydět, protože jejich korupce vedla k této tragédii, která byla skryta sedm let, uvedl.

Pondělní odchod vlády už po odpoledním jednání kabinetu avizoval ministr zdravotnictví Hamad Hasan.

Před večerním oznámením premiéra vypukly v centru Bejrútu protesty již třetí den v řadě. Bezpečnostní složky podle agentury Reuters proti demonstrantům, z nichž někteří házeli kameny, opět použily slzný plyn.

Nyní podle agentury AP mohou následovat zdlouhavá jednání o novém kabinetu. Libanonci od října demonstrovali za odstoupení celého vedení země, které viní z korupce a neschopnosti. Podle agentury AP se však v Libanonu posledních 30 let drží u moci vládnoucí oligarchie a bude tak obtížné, najít důvěryhodnou politickou postavu, která by s ní nebyla spojena.

Zjistil jsem, že korupce je větší než stát a že stát je ochromen touto (vládnoucí) klikou... citovala agentura AP Dijába, který dříve vyučoval na Americké univerzitě v Bejrútu.

Odstupte, nebo budete viset, zní v ulicích Bejrútu. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn

Číst článek

Libanon se již mnoho měsíců potýká s vážnou hospodářskou krizí, označovanou za nejhlubší od občanské války z let 1975-1990. Situaci v zemi dále zhoršila pandemie covidu-19 a tragický výbuch mnozí Libanonci vnímají jako poslední kapku, neštěstí přitom přičítají nedbalosti libanonských politiků.

Dosud se uvádělo, že výbuch byl pravděpodobně následek požáru, jenž vznikl v blízkosti skladu s 2750 tunami dusičnanu amonného, který tam byl neprofesionálně uskladněn šest let od zabavení z lodi ruského podnikatele. Prezident Michel Aún v pátek řekl, že se musí zjistit, zda šlo o nehodu, nebo zda výbuch nemohl způsobit vnější zásah.

O víkendu se v Bejrútu uskutečnily masivní protivládní demonstrace požadující odchod vlády. V neděli a pondělí se rozhodlo vládu opustit několik jejích členů.

Exploze v Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala životy nejméně 163 lidí. Dalších 6000 bylo zraněno. Kolem 300 000 lidí přišlo o domov. Libanonská armáda v pondělí uvedla, že pět dalších těl bylo nalezeno s pomocí ruských a francouzských pátracích týmů.

Podle bejrútského guvernéra se pohřešuje mnoho zahraničních dělníků a řidičů nákladních vozů, které je těžké identifikovat. Syrská vláda uvedla, že nejméně 45 z doposud nalezených obětí jsou syrští občané. Syřané v Libanonu tvoří nejpočetnější zahraniční pracovní sílu, pracují převážně jako dělníci či v zemědělství a dopravě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme