Lochnesská příšera zůstává legendou

Je to 23 let, co skončilo pátrání po takzvané Lochnesské příšeře. Operace pod názvem Deep Scan měla existenci tohoto záhadného tvora potvrdit nebo vyvrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První slavná fotografie příšery z jezera Loch Ness | Foto: archiv autora

Pátrání tehdy trvalo tři dny. Motorové čluny se sonary pročesávaly jezero v rojnici tak, aby jim nic neuniklo. A skutečně zaznamenaly tři kontakty s objektem větším než žralok, ale menším než velryba. Opakovaná měření ale nález nepotvrdila. Tedy jako by se příšera rozplynula. Pátrání tak přítomnost Nessie, tak tomuto bájnému tvorovi říkají, nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

O Nessie, odborně Nessiteras rhombopteryx, jsou první zprávy už od roku 565 našeho letopočtu. Tehdy měla zaútočit na vesničany. Údajné první fotografie lochnesské příšery pořídil v roce 1933 Hugh Gray. Ten samý rok ji zase prý natočil na kameru Malcolm Irvin.

Několikrát lidé pátrali v jezeře a díky sonarům skutečně zjistili přítomnost velkých objektů pod hladinou. Největší senzaci způsobily fotografie z roku 1972, které jsou prý dodnes největším důkazem o existenci Lochnessky.

Existuje i konkrétní popis lochnesské příšery. Ano, existuje. Je minimálně 13 metrů dlouhá. Základem má být malá hlava na dlouhém krku, trup se dvěma hrby a dlouhý ocas. Na vodní hladině údajně zanechává brázdu ve tvaru písmene V, a to za velké rychlosti. Takový popis podle odborníků odpovídá některému z pravěkých ještěrů, například Plesiosaurovi.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme