Lodi Open Arms hrozí pokuta 23 milionů korun. Nemá povolení zachraňovat migranty, tvrdí španělská vláda

Lodi Open Arms hrozí ve Španělsku pokuta v přepočtu až 23 milionů korun. Plavidlo patří španělské nevládní organizaci Proactiva Open Arms. V noci na středu vylodilo asi 80 Afričanů na italském ostrově Lampedusa. Píše o tom španělský deník El Mundo. Vicepremiérka španělské vlády Carmen Calvová řekla, že loď nemá povolení zachraňovat migranty. Španělská krajně pravicová strana Vox chce posádku žalovat kvůli údajnému napomáhání nelegální migraci.

Řím/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď s migranty, která na Maltu připlula koncem července. | Foto: Mark Zammit Cordina | Zdroj: Reuters

Běženci byli zachráněni ve středu v noci. Loď nechala italská prokuratura zabavit. Během středy oznámila Evropská komise, že migranty si rozebere pět členských států – Francie, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko.

Migranti z lodi Open Arms se po třech týdnech vylodili na Lampeduse. Ujme se jich pět států Evropské unie

Číst článek

Na palubě někteří z běženců strávili i tři týdny. Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale zprvu vplout do italských vod kvůli politice ministra spravedlnosti Mattea Salviniho zavřených přístavů, později nesměla přistát na Lampeduse. V prvním případě zákaz zrušil oblastní soud.

V pondělí se situace na palubě vyhrotila – 15 lidí se vrhlo do moře a chtěli doplout na pevninu.

Mezi Lampedusou a Maltou stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty na palubě, Ocean Viking. Patří organizacím Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Na palubě je přes 350 lidí. Evropská unie ve středu požádala své členy, aby souhlasili s tím, že loď zakotví.

dok, Jakub Smetana a ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme