Dvě lodě se u Norska kvůli bouři dostaly do problémů. Část lidí evakuovaly vrtulníky

U západního pobřeží Norska pokračovala i během nedělní noci evakuace cestujících z výletní lodi Viking Sky, která se v sobotu kvůli bouřlivému počasí dostala do potíží. Lodi, na jejíž palubě bylo celkem 1373 lidí, vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží. Ještě před půlnocí se podařilo činnost tří ze čtyř motorů obnovit, záchranáři však pomocí vrtulníků dál odváželi cestující na pevninu i v neděli.

Oslo (Aktualizováno: 12:41 24. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do bezpečí jich zatím přepravili 338, uvedla místní policie. „Tři ze čtyř motorů fungují, a to znamená, že loď nyní může plout sama,“ řekl agentuře AFP mluvčí záchranářů Per Fjeld. Loď se nyní vzdaluje od pobřeží rychlostí dvou až tří uzlů (asi 3,7 až 5,6 kilometru za hodinu).

Výletní loď vezla 915 cestujících a početnou posádku. Zdejší pobřeží je plné mělčin a útesů, a pro velké lodi je proto nebezpečné se dostat do jeho příliš těsné blízkosti. V sobotu navíc na místě panovalo velmi špatné počasí: foukal vítr o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, vlny byly vysoké až osm metrů.

Na palubě lodi Viking Sky byli zejména turisté z Británie a USA, napsala agentura Reuters. Vlastník lodi, společnost Viking Ocean Cruises, žádné další podrobnosti neuvedla. Čtyři helikoptéry, které létaly mezi lodí a pobřežím, evakuovaly jen malou část cestujících a operace pokračovala až do rána.

Do té doby evakuovaly podle policejního velitele Borgeho Amdama 338 lidí, 17 zraněných bylo hospitalizováno. Podle médií jsou tři pacienti ve vážném stavu, a to včetně devadesátiletého muže a jeho sedmdesátileté manželky. AFP uvedla, že podle záchranářů mají loď odvléci remorkéry do norského přístavu Molde.

„Bála jsem se. Nikdy jsem nezažila nic tak děsivého,“ řekla norské televizi NRK Janet Jacobová, která patřila mezi první skupinu cestujících evakuovaných do nedalekého Molde. Let vrtulníkem do bezpečí se odehrával za silného vichru, který ji připomínal „tornádo“, a tak se modlila „za bezpečí všech na palubě“.

Američan John Curry řekl NRK, že obědval, když se loď začala otřásat. „Vypukl prostě chaos. Na let vrtulníkem bych raději nevzpomínal, nebylo to nic pěkného,“ dodal.

Kromě výletní lodi Viking Sky se v sobotu dostalo ve stejné oblasti do potíží i nákladní plavidlo Hagland Captain. Devět členů jeho posádky už záchranáři s vrtulníky evakuovali.

Viking Sky podle agentury AP vyplula na dvanáctidenní plavbu 14. března z Bergenu, cestující se podívali mimo jiné do Narviku a Stavangeru. V úterý příští týden měla loď plavbu ukončit v britském přístavu Tilbury na Temži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme