Bouře Dennis vyplavila u Irska tanzanskou loď duchů. Posádka ji kvůli závadě opustila před rokem a půl

Bouře Dennis, se kterou se v polovině února potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska loď bez posádky. Takzvanou loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, opustili námořníci již v roce 2018. Od té doby plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Dublin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbouřené moře loď vyplavilo v neděli na kamenité pobřeží nedaleko rybářské vesnice Ballycotton v irském hrabství Cork.

Mexičtí archeologové našli u pobřeží dvě kotvy. Mohly by patřit lodím španělského dobyvatele Cortése

Číst článek

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo v září 2018, když bylo na cestě z Řecka na Haiti, píše deník The Irish Times. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

Motorová loď postavená v roce 1976 se pak bezvládně pohybovala Atlantikem, naposledy ji v srpnu 2019 zpozorovalo britské námořnictvo. „Připluli jsme k plavidlu, abychom navázali kontakt a nabídli pomoc, ale nikdo neodpověděl,“ uvedla tehdy na twitteru posádka lodi HMS Protector.

Plavbu lodi Alta ukončila až nyní bouře Dennis, která o víkendu udeřila na Britské ostrovy a například ve Walesu přinesla vítr o rychlosti 146 kilometrů v hodině.

Podle irské pobřežní stráže na lodi vyplavené nedaleko Corku nikdo nebyl a plavidlo nezpůsobilo ani žádné znečištění. V úterý ráno by měli členové pobřežní stráže za odlivu loď prohledat i zevnitř. Zjistit bude nutné také jejího majitele. V minulosti bylo vlastnictví lodi předmětem sporů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme