Malta zabavila loď Lifeline, která přivezla 230 migrantů a vyšetřuje kapitána

Malta začala s registrací asi 230 migrantů z lodě německé nevládní organizace Lifeline. Téměř po týdnu na moři plavidlo ve středu zakotvilo v tamním přístavu. Malta loď zabavila a kapitána vyšetřuje, protože uprchlíky od libyjských břehů údajně odvezl v rozporu s mezinárodním právem.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidem s nárokem na azyl nabídneme ochranu. S ostatními okamžitě zahájíme řízení o vyhoštění“ oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Středomořské země skoro týden odmítaly loď Lifeline přijmout. Malta se nakonec z humanitárních důvodů rozhodla nechat loď zakotvit. Udělala to ale až poté, co jí sedm dalších evropských zemí slíbilo, že některé uprchlíky převezmou. Na konkrétních číslech se teprve dohodnou.

Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera je potřeba zajistit, aby se Lifeline nestala příkladem a státy nemusely každý den řešit další lodě s migranty, které nechce nikdo přijmout. Italský ministr vnitra Matteo Salvini případ označil za další úspěch své vlády. Salvini dlouhodobě tvrdí, že Itálie nebude přijímat lodě zahraničních nevládních organizací.

Posádka lodi Lifeline nalodila u libyjských břehů minulý týden v noci ze středy na čtvrtek na 230 migrantů, v jejich počtech se různé zdroje neshodují. Loď má ale podle médií kapacitu jen asi 50 lidí. Itálie předem upozorňovala posádku, aby migranty na palubu nebrala a vyčkala na příjezd lodě libyjské pobřežní stráže.

Kauza lodi Lifeline je tento měsíc už druhým případem lodi s migranty z Afriky, která čekala několik dní ve Středomoří, než se jí některá z okolních evropských zemí ujala. Přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které začátkem června rovněž odmítla Itálie a následně i Malta, nakonec přijalo Španělsko.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme