Lodě plující pod vlajkou Falkland nesmějí do jihoamerických přístavů

Blok jihoamerických zemí uzavřel své přístavy pro lodě plující pod vlajkou britských Falkland. Mercosur, sdružující vedle Argentiny také Brazílii, Paraguay a Uruguay, se tak připojil k podobnému rozhodnutí seskupení ostatních jihoamerických zemí Unasur. Velká Británie prohlásila, že blokáda je nepřijatelná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo vlády pro Falklandské ostrovy

Sídlo vlády pro Falklandské ostrovy | Foto: Tomáš Sniegoň

Rybářských nebo zásobovacích lodí plujících pod vlajkou Fakland je pětadvacet. Krok Mercosuru má vyjádřit solidaritu s Argentinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma ve Světě o druhé rozebral David Koubek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Malvíny, jak tomuto souostroví v jižním Atlantiku Argentinci říkají, jsou pro tuto zemi historickou ranou. Argentina o ně v roce 1982 v krátké, ale krvavé válce neúspěšně bojovala s Velkou Británií, které tehdy vládla Margaret Thatcherová.

Buenos Aires si souostroví stále nárokuje. Loni se spor znovu otevřel poté, co Británie povolila těžbu ropy na mořském dně poblíž ostrovů. Argentina to označila za porušení mezinárodních pravidel.

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová v této souvislosti prohlásila: "Malvíny nejsou jen argentinská záležitost, je to globální problém." A postěžovala si, že Britové berou Argentincům to, co jim patří - nerostné suroviny i ryby.

Podle britského ministra zahraničí nemá krok Mercosuru žádné opodstatnění a není oprávněný. Bývalý šéf britského námořnictva lord West dokonce řekl, že Británie by měla do oblasti vyslat jaderné ponorky.

Igor Maňour, David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme