Loga inspirovaná indiány by mohla brzy zmizet ze sportovních týmů i škol v USA

Ve Spojených státech znovu ožila žhavá debata o tom, jestli by sportovní týmy měly mít jména, loga nebo maskoty inspirované domorodými obyvateli, tedy americkými indiány. Právě tato tematika je oblíbená nejen mezi profesionály, ale i u školních sportovních mužstev. Právě těm teď chce německý výrobce sportovního oblečení Adidas se změnou pomoct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký fotbal | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Musíme uchovat vazby s naší minulostí a zároveň potlačovat stereotypy. Podle mě se to týká i našich sportovních týmů," řekl americký prezident Barack Obama.

Ten iniciativu společnosti Adidas ocenil. Před časem v nezávislé stanici Democracy Now uvedl, že dobře rozumí tomu, že se lidé s týmovým sloganem, přezdívkou nebo maskotem identifikují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debata o tom, jestli mají školy a sportovní týmy v USA používat jména nebo maskoty inspirované indiány, znovu ožila. Pomoc nabídla společnost Adidas

„Nemyslím si, že by například fanoušci Redskins chtěli někoho urážet. Ale ve chvíli, kdy jejich logo za urážlivé někdo považuje, tak bez ohledu na to, že může mít určitou historickou tradici, bych o jeho změně uvažoval," vysvětlil Obama.

Právě washingtonský fotbalový tým, který si říká Redskins, čelí velkému tlaku už několik let. Spoluzakladatel Hnutí amerických indiánů Clyde Bellecourt v už zmíněné televizi vysvětloval, co indiánským kmenům vadí.

„Naše děti ani nechtějí chodit na fotbal nebo na hokej, když tam polovina fanoušků povzbuzuje svůj tým stylem: Zmasakrujte je, indiáni! Nandejte jim to, rudokožci, skalpujte je!“

Podle Adidasu má dnes ve znaku indiánské motivy přes dva tisíce amerických škol. Společnost všem nabídla, že jim její designéři pomohou vytvořit nová loga.

Kromě toho chce také přidat peníze na výdaje spojené například s výměnou sportovních dresů nebo přemalováním log v areálech škol.

„Líbí se mi, že Adidas chce našim komunitám pomoct. Jen si nejsem jistý, jestli je změna maskota nutná. Nemyslím si, že by někoho uráželi a že maskoti mají v naší společnosti tak velký význam,“ řekl James Sebatino z westfieldské střední, která indiánské motivy používá a zatím je na vedení školy, jestli se pro změnu rozhodne.

To oregonští Braves, tedy stateční, už dostali nůž na krk před několika měsíci. Úřady státu totiž rozhodly, že škola musí logo s hlavou indiána v profilu odstranit do roku 2017.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme