Lokální volby v Rusku prověří míru Putinovy tolerance

Od záchrany stromů až do starostovského křesla – dnešek by měl ukázat, zda právě tam povede cesta ruské opoziční aktivistky Jevgenie Čirikovové. Ta se v dnešních komunálních volbách utká o vedení radnice moskevského předměstí Chimky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí, kremelská zeď, mauzoleum V. I. Lenina | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Miroslav Langer

Přestože jde „jen“ o místní volby, v Rusku se jim věnuje velká pozornost. Hlasování – a nejen to v Chimkách – mnozí považují za test toho, nakolik je Vladimir Putin ochoten tolerovat své oponenty.

Vytrvalá, odvážná, neúnavná – tyto přívlastky už pár let provázejí pětatřicetiletou aktivistku z moskevského předměstí Chimki Jevgeniji Čirikovovou. Drobná žena, vystudovaná letecká inženýrka a matka dvou dětí je dnes známým jménem, přinejmenším v ruských opozičních kruzích.

Její cesta do politiky přitom před šesti lety začala na ruské poměry od drobnosti: plánovaného kácení části jejího oblíbeného parku v Chimkách, který měl ustoupit dálnici z Moskvy do Petrohradu. Protest Jevgenije, jejího manžela a několika přátel rychle nabral na síle a „hnutí za les" na popularitě nejen mezi obyvateli moskevského předměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem jsou lokální ruské volby významné, přibližuje zahraniční zpravodajka v Rusku Lenka Kabrhelová

Podporu aktivistce, jejímž cílem je přispět k tomu, aby se občanská společnost v Rusku přeměnila z kojence v dospěle fungující institut, vyjadřují Rusové i zahraniční politici.

Přesně před rokem získala ocenění za odvahu od amerického viceprezidenta Josepha Bidena. Boj za les podpořili přední ruští muzikanti, včetně rockové hvězdy Jurije Ševčuka.

Odhadovat šance ekologické aktivistky na úspěch v boji s 12 dalšími kandidáty o starostovské křeslo je obtížné. Nezávislé průzkumy mínění totiž neexistují. Podle státní agentury Vciom je favoritem hlasování kandidát prokremelské vládní strany Jednotné Rusko Oleg Šachov.

Sama Čirikovová ale věří, že ze souboje vyjde nakonec jako vítěz. Ruští analytici přitom připomínají, že volby – nejen ty v Chimkách, ale i v dalších více než 4 600 místech po celém Rusku – jsou důležitým barometrem toho, nakolik má moc v regionech pod kontrolou Vladimir Putin.

Ruský prezident po svém návratu do čela země čelí v ruské metropoli bezprecedentnímu odporu.

Lenka Kabrhelová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme