Indonéský Lombok zasáhlo další zemětřesení. Otřesy pocítili i na sousedním Bali

Zemětřesení o síle 6,3 stupně v neděli zasáhlo indonéský ostrov Lombok, který je hojně navštěvován turisty. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Počátkem měsíce na Lomboku při otřesech o síle 6,9 stupně přišlo o život podle agentury AFP přes 460 lidí. Podle USGS se ohnisko dnešního zemětřesení nacházelo v hloubce 7,9 kilometru.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lombok zasáhla řada zemětřesení už začátkem srpna, zahynuly při nich stovky lidí. | Foto: David Jakš | Zdroj: Český rozhlas

Po nedělních otřesech zatím tiskové agentury nepřinesly informace o případných obětech nebo materiálních škodách. Epicentrum se nacházelo jihovýchodně od města Belanting a místní obyvatelé podle AFP potvrdili, že otřesy byly jasně citelné.

Další silné otřesy na Lomboku. Lidé vybíhali na ulice, zřítily se další budovy

Číst článek

„Jel jsem autem pro pomoc evakuovaným (z minulého zemětřesení), když se začaly kymácet sloupy elektrického vedení. Uvědomil jsem si, že je to zemětřesení,“ řekl AFP místní obyvatel Agus Salim.

Dosah otřesů

„Lidé začali křičet a vyběhli do ulic,“ dodal Salim. Otřesy byly patrné také v Mataramu, hlavním městě ostrova, i na sousedním ostrově Bali.

Zemětřesení z 5. srpna na Lomboku zničilo desítky tisíc domů, mešit a obchodů. Kromě stovek mrtvých si vyžádalo více než 1300 raněných.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Masivní otřesy o síle až 8,2 stupně Richterovy stupnice v noci na neděli zaznamenala USGS také u souostroví Fidži a Tonga. Ohnisko se však nacházelo 560 kilometrů pod povrchem Země, a tak záchvěvy půdy neměly ničivý účinek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme