Londýn a Paříž nejen o terorismu

Hlavními náměty jednodenního anglo-francouzského summitu v Londýně byly záležitosti evropské obrany a boj proti terorismu. Summitu v Downing Street se zúčastnili za francouzskou stranu prezident Jacques Chirac s premiérem Jean-Pierre Raffarinem a několika dalšími členy vlády, za britskou stranu premiér Tony Blair a ministrem zahraničí s dalšimi ministry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirac a T. Blair | Zdroj: ČTK

Blair a Chirac měli samostatné rozhovory. Byly to první přímé anglo-franzouzské rozhovory na nejvyšší úrovni od únorového jednání ve francouzském le Touquet, kdy názorové neshody zvláště ve věci Iráku byly značné.

Na rozdíl od únorového summitu v le Touquet tentokrát Jacues Chirac a Tony Blair rozdávali úsměvy na všechny strany. To ovšem neznamená, že se shodli ve všem. Pokud jde o americkou politiku převádění suverenity na irácký lid, francouzský prezident řekl, že podle něho jde o postup poněkud zdlouhavý a nekompletní.

Na adresu obav, že severoatlantická aliance může být oslabena plány na samostatný evropský sbor, premiér Tony Blair řekl: "Nikdo se nevzdá aliance NATO, nikdo ji nerozloží jako základní kámen naší obrany, ale je naprosto rozumné mít schopnost zásahu tam, kde NATO si nepřeje zasáhnout."

Také francouzský prezident zdůraznil, že Francie s aliancí nemá problémy. Nicméně dohoda uzavřena nebyla.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme