Londýn chce přimět Peking k omezování emisí

Velká Británie se snaží přimět Čínu k přijetí závazných limitů vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů. Podle premiéra Gordona Browna, který je na třídenní návštěvě Číny, je nutná spolupráce všech zemí odpovědných za globální oteplování. Čína se totiž neplní závazky Kjótského protokolu, i když spolu se Spojenými státy vypouští nejvíce skleníkových plynů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna | Foto: Univerzita Bratislava

Klimatické změny jsou globální výzvou, které čelí všechny oblasti světa a pro kterou nemůže být řešení bez závazků všech zemí a mezinárodní spolupráce, uvádí se v prohlášení Brownovy delegace, která vyzvala Čínu, aby se účinně zapojila do omezování emisí.

Peking se ale zatím odmítá připojit k úsilí Evropské unie přijmout jasné limity stanovené v nové globální dohodě nahrazující Kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012. Čínská ekonomika, která ročně roste v průměru o více než 10 %, je stále více závislá na energetických zdrojích, 75% veškeré elektřiny ale vyrábí v uhelných elektrárnách.

I proto Londýn poskytne Pekingu nejméně 50 milionů liber na podporu investic do používaní efektivních a obnovitelných zdrojů energií.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme