'Stojíme při sobě,' vzkazují obyvatelé Londýna. K útoku se přihlásil Islámský stát

  • Tři atentátníci zaútočili v sobotu večer na dvou místech v srdci Londýna. Na mostě London Bridge nejprve najeli bílou dodávkou do chodců, následně na kolemjdoucí zaútočili noži. Pořezat se pak snažili další lidi v barech a hospodách na přilehlém Borough Market.
  • Útok si vyžádal životy sedmi lidí a desítky zraněných, 21 lidí je v kritickém stavu.
  • Podle agentury Reuters se k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
  • Všechny tři atentátníky policie do osmi minut od prvního oznámení zastřelila.
  • Podle českého velvyslance v Londýně zatím žádné indicie nenaznačují, že by mezi oběťmi byli Češi.
  • Británie si zemřelé připomene v úterý minutou ticha, v pondělí se v parku u mostu bude konat pietní shromáždění.

Sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 14:40 4. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristický útok v centru Londýna si v noci na neděli vyžádal životy sedmi lidí a desítky zraněných, z nichž 21 je v kritickém stavu. Trojice útočníků najela dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířila do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočila na lidi noži. Policie atentátníky, jejichž identitu již podle BBC zná, za osm minut po ohlášení incidentu zastřelila.

Podle ministryně vnitra Amber Ruddové atentát souvisel s islámským radikalismem. Británie si oběti připomene v úterý minutou ticha, v pondělí se v parku u mostu bude konat pietní shromáždění.

Útok odsoudila řada státníků včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, prezidenta USA Donalda Trumpa či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenci britské královně Alžbětě II.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil, příznivci teroristických organizací jako Islámský stát či Al-Káida ale na internetu atentáty oslavují, naopak Muslimská rada Británie (MCB) útoky odsoudila.

Přerušení předvolební kampaně

Britské politické strany s výjimkou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) kvůli útoku přerušily do pondělí kampaň před čtvrtečními volbami. Večerní benefiční koncert pro oběti nedávného atentátu v Manchesteru se ale podle plánu konal.

V Londýně se dopoledne kvůli atentátu sešel vládní výbor pro krizové situace COBRA. Premiérka Theresa Mayová v prohlášení po ukončení schůzky vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům.

Země podle ní byla vůči extremistům "až moc tolerantní". "Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud," uvedla Mayová. Policie podle ní zmařila od útoku u britského parlamentu 22. března pět věrohodných teroristických spiknutí.

Šéf liberálních demokratů Tim Farron a někdejší předseda britské protievropské strany UKIP Nigel Farage shodně kritizovali slova Mayové o tom, že "už toho bylo dost". Podle obou politiků měly úřady říci dost již po prvním útoku a prověrku protiteroristických opatření nařídit už dávno.

"Toto je pro Alláha!"

Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".

K útoku se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na agenturu Amak, kterou islamisté z IS ke komunikaci se světem používají.

Útok si vyžádal sedm mrtvých a 48 lidí bylo hospitalizováno, v nemocnicích jich nyní zůstává 36. Mezi mrtvými je i jeden Kanaďan a jeden Francouz a mezi zraněnými jsou vedle Britů také občané Austrálie, Francie, Německa a Nového Zélandu. Mezi oběťmi a zraněnými zatím nejsou hlášení žádní Češi, uvedlo ministerstvo zahraničí, které situaci dál sleduje.
Policie při zásahu postřelila jednoho civilistu, ten ale není v ohrožení života. Zbraň použilo celkem osm policistů, kteří vystřelili padesátkrát.

Vyšetřování pokračuje

Identitu útočníků policie zatím nezveřejnila. Sousedé jednoho z nich ale vypověděli, že byl pákistánského původu, další soused pak hovořil o blízkovýchodních rysech.
Policie v Londýně a okolí podnikla několik razií, mimo jiné v Barkingu, kde jeden z útošníků podle všeho žil, či ve čtvrti East Ham. Zadrženo dosud bylo 12 lidí, policie jejich identitu neupřesnila.

Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že při incidentu na mostě viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Dodávku údajně řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.

Koncert One Love Manchester začal minutou ticha za oběti útoků, zúčastnilo se ho přes 60 tisíc lidí

Číst článek

Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, popisovala situaci agentura AP. Britská média také citují mnohá svědectví o tom, jak se lidé útočníkům postavili, například po nich házeli židle.

V centru Londýna po útoku zůstává nadále množství policistů. Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že početnější hlídky budou ve městě i v příštích dnech, ale že by se veřejnost neměla znepokojovat. Za to se dostal do sporu s Trumpem, který kritizoval starostova slova o tom, že není důvod k poplachu. Kancelář starosty kritiku odmítla s tím, že Trump vytrhl slova z kontextu.

Hrdinové z Londýna

Po útocích britská veřejnost oslavuje zasahující policisty za hrdinství. Mezi prvními, kdo se teroristům postavil, byl policista mimo službu, který je nyní v kritickém stavu. Vážně byl zraněn i dopravní policista, který atentátníkům čelil jen pendrekem.

Vyjádření díků míří také k majitelům hospod a restaurací, taxikářům a dalším lidem, kteří nezištně pomáhali zachraňovat životy. Jedním ze symbolů "britského" přístupu k atentátům se stala fotografie muže, který z místa útoků utíká se sklenicí piva v ruce.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Hrdinové londýnských útoků: policista se vrhl na jednoho z teroristů jen s obuškem v ruce

Číst článek

Opakující se útoky

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

„Ještě neznáme všechny podrobnosti, ale byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky," řekl londýnský starosta Sadiq Khan. „Pro tak barbarské činy neexistuje žádné ospravedlnění," dodal Khan.

Americký prezident Donald Trump na twitteru přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. Útok odsoudili světoví i domácí politici.

„Odsuzuji vražedné útoky v Londýně, myslím na rodiny obětí, česká vláda vyjadřuje silnou podporu Británii v jejím boji s bezohledným terorismem," napsal na Twitteru premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Na žádost policie byly uzavřeny stanice London Bridge, Waterloo East, Charing Cross a Cannon Street. Most London Bridge byl pro dopravu uzavřen v obou směrech a autobusové linky byly odkloněny.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

ako, vman, kro, haf, kno, jra, dbr, Jiří Hošek, Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme