Londýn je pro funkci prezidenta Evropy

Velká Británie je pro vytvoření funkce prezidenta Evropy. Napsal to britský ministr zahraničních věcí Jack Straw v dnešním vydání časopisu The Economist. Straw navrhuje ukončit nynější rotační systém, kdy se předsednictví Evropské unie mění každých šest měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Podle něho tento způsob nezajišťuje dostatečnou efektivnost a soudržnost. Prezident Evropy by měl mít podle něho dlouhodobý mandát, měli by ho volit šéfové vlád členských zemí EU a měl by se jim také zodpovídat. Jack Straw vyzval i k úpravě evropské ústavy.

Ekonomický deník The Financial Times dnes píše, že tento návrh podpořil ve středu v Bruselu při soukromé večeři s předsedou Evropské komise Romanem Prodim také německý kancléř Gerhard Schröder, protože současný systém rovněž považuje za nefunkční.

Schröder dal návrhu na vytvoření funkce prezidenta Evropy, který podporuje i Francie, nový impuls. Vládnou však obavy, že se kolem nového postu rozpoutají mocenské boje.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme