Londýn je pro funkci prezidenta Evropy

Velká Británie je pro vytvoření funkce prezidenta Evropy. Napsal to britský ministr zahraničních věcí Jack Straw v dnešním vydání časopisu The Economist. Straw navrhuje ukončit nynější rotační systém, kdy se předsednictví Evropské unie mění každých šest měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Podle něho tento způsob nezajišťuje dostatečnou efektivnost a soudržnost. Prezident Evropy by měl mít podle něho dlouhodobý mandát, měli by ho volit šéfové vlád členských zemí EU a měl by se jim také zodpovídat. Jack Straw vyzval i k úpravě evropské ústavy.

Ekonomický deník The Financial Times dnes píše, že tento návrh podpořil ve středu v Bruselu při soukromé večeři s předsedou Evropské komise Romanem Prodim také německý kancléř Gerhard Schröder, protože současný systém rovněž považuje za nefunkční.

Schröder dal návrhu na vytvoření funkce prezidenta Evropy, který podporuje i Francie, nový impuls. Vládnou však obavy, že se kolem nového postu rozpoutají mocenské boje.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme