Londýn: Ochranu proti chřipce každému Britovi

Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že hodlá nakoupit dost vakcín proti chřipce na ochranu každého občana v případě propuknutí pandemie. Spojené království je podle ministryně zdravotnictví Patricie Hewittové i jednou z nejlépe připravených zemí na případnou pandemii ptačí chřipky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcíny proti chřipce | Zdroj: ČTK

Vrchní britský zdravotník Sir Liam Donaldson řekl, že v případě propuknutí pandemie by bylo zapotřebí 120 milionů vakcín, dvě pro každého obyvatele.

Vláda je ochotna tyto vakcíny objednat, avšak vakcína nemůže být vyvinuta, dokud nebude znám konkrétní kmen chřipkového viru způsobující pandemii. Vývoj a výroba takové vakcíny by si vyžádaly čtyři až šest měsíců.

Sir Liam také řekl, že pandemii nelze předejít, nicméně je možné zmírnit její dopad. Podle názoru oborníků je nepravděpodobné, že ptačí chřipka zasáhne Británii již během nadcházející zimy.

V rámci nově oznámených opatření britská vláda zve farmaceutické firmy, aby se hlásily do tendru na kontrakt o dodávce vakciny.

Vakcínu proti ptačí chřipce testuje na lidech Maďarsko. Jedinci očkovaní touto vakcínou si v krvi vytvořili protilátku. Zatím se ale jedná jen o předběžné výsledky

Rakousko je po Německu další zemí Evropy, která zakazuje farmářům chovat drůbež na volném prostranství. Rakouské úřady tak reagují na výskyt ptačí chřipky v Řecku, Rumunsku a Rusku. Opatření má chránit ptáky před nakažením virem typu H5N1, který je téměř ve 100 procentech případů u drůbeže smrtelný.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme