Londýn odložil referendum o eurokonstituci

Británie v pondělí prohloubila krizi kolem budoucí evropské ústavy. Ministr zahraničí Jack Straw v parlamentu oznámil, že se vláda rozhodla odložit referendum o dokumentu a tím také jeho ratifikaci. Londýn tak reaguje na odmítnutí ústavní smlouvy voliči ve Francii a v Nizozemsku. Předseda Evropské komise José Barroso nepovažuje britské rozhodnutí za definitivní. Na členské státy unie se obrátil s výzvou, aby se zdržely "jednostranných rozhodnutí" o osudu ústavy. Český premiér Jiří Paroubek v pondělí večer v britské televizi BBC řekl, že za nynější situace je nemožné pokračovat v ratifikaci ústavy, jako by se nic nestalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jack Straw

Jack Straw | Zdroj: ČTK

Britský ministr zahraničí Jack Straw oznámil v parlamentu, že vláda odkládá referendum o evropské ústavě. Ústavní smlouvu už rozhodující většinou zamítli voliči ve Francii a Nizozemsku. Podle šéfa britské diplomacie vláda zmrazí další postup příslušného zákona v parlamentu do té doby, než se situace vyjasní uvnitř Evropské unie.

"Dokud nebudou známy důsledky francouzského a nizozemského odmítnutí ústavy, nebylo by podle našeho soudu rozumné stanovit datum pro druhé čtení zákona o britském referendu," řekl Straw. Naproti tomu Polsko například oznámilo, že v ratifikaci bude pokračovat - o euroústavě budou jeho občané hlasovat v říjnu.

Jack Straw také uvedl, že Evropská unie má nyní před sebou období potíží, a proto se pozastavuje postup návrhu britského zákona o Evropské unii. "Chci zdůraznit, že není jen na Spojeném království, aby rozhodlo o budoucnosti smlouvy. A nadále jsme názoru, že smlouva představuje rozumná pravidla pro rozšířenou Unii," dodal Straw. Podle něho si vláda vyhrazuje právo předložit návrh zákona o referendu někdy v budoucnu, jestliže se okolnosti změní. Konzervativní opozice stejně jako liberální demokraté tvrdí, že ústavní smlouva je mrtvá - stínový ministr zahraničí Liam Fox řekl, že jen bruselští byrokraté, kteří jsou závislí na snadných výdělcích, ji chtějí udržovat při životě.

Kontinent diskutuje o dalším postupu

Předseda Evropské komise José Barroso britské rozhodnutí nepovažuje za definitivní. "Neslyšel jsem, že by nějaký členský stát měl v úmyslu přijmout definitivní rozhodnutí. Naopak, až dosud všechny signály z členských států, včetně Británie, mi dávaly na srozuměnou, že chtějí diskutovat na unijním summitu 16. a 17. června," uvedl Barroso.

Postoje velkých evropských států k ratifikaci ústavy jsou rozporné. Německý kancléř Gerhard Schröder a francouzský prezident Jacques Chirac se v sobotu v Berlíně shodli, že schvalování Evropské ústavní smlouvy v členských zemích musí pokračovat. Britská vláda reagovala chladně a ratifikační proces odložila.

Britská vláda původně slíbila uspořádat referendum o evropské ústavě. Nedávné francouzské a poté nizozemské odmítnutí dokumentu ale vneslo do ratifikačního procesu zmatek a vyvolalo otázku, zda má smysl v něm pokračovat. Downing Street je v opozici proti francouzsko-německému postupu. Sám premiér Tony Blair se zapojí se do intenzivních diplomatických manévrů, které předcházejí bruselskému summitu pětadvacítky. Právě tam se budou špičky unie tím vším zabývat.

Celá záležitost by přitom mohla ovlivnit i tamní domácí politickou scénu. Podle komisaře Petera Mandelsona stávající situace dává mandát Tonymu Blairovi, aby zůstal v premiérském úřadě déle, než se čekalo. Spekulovalo se totiž o tom, že Blair případně odstoupí příští rok po britském referendu o euroústavě a uvolní tak místo Gordonu Brownovi.

I česká politická scéna v otázce ratifikace nejednotná

I v Česku se o dalším postupu diskutuje. ČSSD i ODS dál trvají na svých postojích k euroústavě. Nejsilnější opoziční strana pokládá kampaň i hlasování o evropské ústavě v Česku po výsledcích ve Francii a Nizozemsku za plýtvání penězi. ČSSD naopak s kampaní i hlasováním nadále počítá.

Český premiér Jiří Paroubek v pondělí večer v britské televizi BBC řekl, že za nynější situace a po francouzském a nizozemském odmítnutí evropské ústavní smlouvy je nemožné pokračovat v ratifikaci ústavy, jako by se nic nestalo. "Je nutné začít debatu o budoucnosti evropské ústavy, o budoucnosti tohoto procesu v České republice. Je to pro nás složitější po francouzském a holandském referendu, protože naše opozice je ostře proti ústavě," uvedl předseda české vlády

Milan Kopp, Milan Kocourek, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme