Na severu Londýna útočí muž s nožem. Pobodal čtyři lidi, jedna z obětí je v kritickém stavu

Na severu Londýna byli od sobotního večera do nedělního dopoledne pobodáni čtyři lidé, na které pachatel útočil zřejmě kvůli tomu, že byli sami. Policie se domnívá, že všechny čtyři případy má na svědomí ten samý člověk a v souvislosti s nimi jednoho muže zadržela. Kvůli nárůstu počtu útoků nožem dostali britští policisté vyšší pravomoci.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda (ilustrační foto)

Na severu Londýna byli pobodáni čtyři lidé. | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Oběti byly různého původu a pachatel si je zřejmě vybral pro to, že byly samy a bezbranné,“ uvedl podle televize Sky News policejní vyšetřovatel. Dodal, že nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok.

AfD pátrala po neněmeckých křestních jménech útočníků nožem. Našla ale hlavně Michaely a Daniely

Číst článek

Na jednu ženu pachatel zaútočil v sobotu ve večerních hodinách, o čtyři hodiny později pak pobodal jistého muže. Je v nemocnici, ale není v ohrožení života. V kritickém stavu je naopak další muž, který se stal cílem útoku v neděli brzy ráno. Dalšího muže agresor pobodal dopoledne, napadený bude mít zřejmě trvalé následky. K obětem se vždy přiblížil zezadu a bodl je do zad.

Policie soudí, že útočníkem mohl být psychicky nemocný člověk. Požádala o pomoc svědky všech čtyř incidentů a vyzvala lidi, aby i nadále byli ostražití.

Právo na prohledání

Británie zažívá výrazný nárůst případů pobodání. Policisté budou kvůli tomu moci nově v sedmi regionech na území Anglie a Walesu, v nichž dochází k většině útoků nožem, využívat rozšířené pravomoci. Pokud policie označí některou lokalitu jako místo hrozícího násilného útoku, nebude muset zdůvodňovat kontroly lidí žádným podezřením a bude moci zastavit a prohledat kohokoli.

Muž v centru Marseille pobodal dva lidi, policie ho zastřelila

Číst článek

„Policisté jsou v první linii boje proti závažnému násilí a je zásadní, abychom jim poskytli správné nástroje pro výkon jejich práce,“ řekl podle britské BBC ministr vnitra Sajid Javid.

Debaty o podobném posilování policejních pravomocí v Británii vždy vyvolávaly kritiku části společnosti, které vadí jejich údajné zneužívání a šikana etnických menšin.

Podle údajů britského zdravotního systému přibylo za posledních pět let dětí a mladých lidí ošetřených s bodnými zraněními téměř o sto procent. Loni bylo v Británii poraněno nožem nejvíce lidí od doby, co se vedou statistiky; za poslední dva roky zemřelo v zemi po útocích bodnou zbraní 285 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme