Brusel zahájil řízení proti Londýnu. Britové odmítají navrhnout nového eurokomisaře

Evropská komise ve čtvrtek zahájila proti Británii řízení za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn podle prohlášení komise porušil své povinnosti vyplývající z unijních smluv a požadavků Evropské rady. Britská vláda se dlouhodobě nemíní na chodu nové unijní exekutivy podílet kvůli záměru opustit EU. Brusel dal Britům lhůtu na reakci do pátku 22. listopadu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle právníků unijních institucí by mohla Evropská komise začít v prosinci fungovat i bez britského člena, pokud bude Londýn trvat na svém. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zaslala vládě Borise Johnsona dva dopisy, v nichž ji vyzvala k nabídnutí vhodného kandidáta.

Z Británie dostala ve středu odpověď, v níž Londýn zdůvodnil odmítnutí její žádosti tím, že se blíží parlamentní volby.

Konzervativcům chce svůj hlas hodit více než třetina Britů, ukázal průzkum. Před volbami mírně posílili

Číst článek

Oficiální britské zásady týkající se voleb uvádějí, že vláda by neměla v předvolebním období předkládat kandidáty na vysoké mezinárodní posty, včetně těch v evropských institucích. Podle komise však nejsou národní pravidla ospravedlněním pro to, aby Británie porušovala povinnosti.

Jejich součástí je i to, že musí jako všechny členské státy navrhnout zástupce do unijní exekutivy, dokud zůstává součástí evropského bloku. Lídři EU tím na konci října podmínili nový, tříměsíční odklad britského odchodu.

Podle právníků unijních institucí by však mohla Evropská komise začít v prosinci fungovat i bez britského člena, pokud bude Londýn trvat na svém. O případném dalším postupu rozhodne komise po uplynutí zmíněné lhůty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme