Londýn pozastavil autonomní správu v Severním Irsku

Britská vláda od půlnoci pozastavila činnost severoirské autonomní vlády a parlamentu. Chce tak zabránit rozpadu tamního politického procesu a získat čas na řešení rozporů mezi republikánským a probritským politickým křídlem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belfast | Foto: Milan Kocourek

Pozastavení činnosti severoirského parlamentu a exekutivy oznámil na dopolední tiskové konferenci ministr pro severoirské záležitosti John Reid. Toto rozhodnutí znamená, že od půlnoci bude nad Severním Irskem obnovena už počtvrté přímá vláda z Londýna.

Ministr Reid řekl, že tento krok podniká s lítostí, protože nebylo možné překonat nesnáze v politickém procesu, které podle něho vyvěrají ze ztráty důvěry na obou stranách severoirského předělu - tedy mezi protestantskými unionisty na jedné straně a republikánskými katolíky na straně druhé.

Krize začala vyhlášením požadavků unionistů, aby byla ze samosprávy vyloučena katolická strana Sinn Fein v důsledku obvinění, že její sesterská teroristická organizace IRA se zmocnila tajných vládních dokumentů.

Zatím není jasné, kdy bude severoirská samospráva obnovena.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme