Londýn se loučil s legendárním Concordem

Dneškem se definitivně uzavřela sedmadvacetiletá éra nadzvukové civilní dopravy. Poslední tři letouny Concorde, z nichž jeden přiletěl naposledy na pravidelné lince z New Yorku, přistály odpoledne na londýnském letišti Heathrow. Lidstvo tak ztrácí možnost překonat Atlantik za méně než osm hodin. Sedm Concordů britské flotily skončí podobně jako předtím francouzské stroje v muzeích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Concorde

Concorde | Zdroj: ČTK

První přistál v Londýně výletní Concorde, který letěl z Londýna do Edinburghu a pak přes Skandinávii zpět, druhý podnikl velký okruh nad Atlantikem. Jako poslední dosedl v 17:05 na plochu letiště Heathrow let BA 002 pravidelné linky z Kennedyho letiště v New Yorku.

Letadla se po přistání seřadila vedle sebe, piloti vysunuli britské vlajky a nadzvukové letouny sklopily svou charakteristickou špičatou příď. V řídící věži letiště Heathrow dispečeři losovali, který z nich bude mít čest poslední Concorde přivést na zem.

Na palubě posledního zaoceánského letu byly vesměs pozvané celebrity, novináři, manažeři leteckého průmyslu a zvláštní hosté British Airways. Letenku za 6.336 dolarů dostali zcela zdarma. Pasažérům se podávalo šampaňské a na talířích nechyběl mezi vybranými lahůdkami skotský losos i kaviár.

Přistání sledovalo na zvláštní tribuně u letištní dráhy letiště Heathrow více než tisíc lidí. Další postávali u silnic v okolí letiště. Patrně miliony lidí si zapnuly některou ze čtyř britských zpravodajských televizí, které o Concordech vysílaly prakticky bez přerušení už od rána. Televize nazvala svůj přímý přenos Konec snu.

Concorde do poslední chvíle vzbuzoval silné emoce. Když aerolinie oznámily, že Concordy vyřadí, konaly se zase protesty za jejich záchranu. Zklamání obdivovatelů této ikony nadšení a neomezených možností 70. let šlo ruku v ruce s nadšením lidí, kteří pod jeho přistávacím koridorem bydleli.

Obyvatelé londýnské čtvrti Putney a dalších míst, přes něž Concordy přistávaly, plánují dnes ohňostroj na oslavu, že se nadzvukové legendy zbaví. Podobné oslavy se konaly i v newyorském Queensu, jehož obyvatelům hlučný letoun k srdci nepřirostl. Také mnozí ochránci životního prostředí jsou rádi, že nádrže tohoto nenasytného hltouna pohonných hmot už zůstanou prázdné.

První komerční let concordu se uskutečnil před 27 lety. Jediným provozovatelem letounu byla kromě British Airways letecká společnost Air France, která ukončila jeho provoz letos v květnu. Británie a Francie původně doufaly, že se stane poměrně běžným dopravním prostředkem a chtěly jich vyrobit více než 300 kusů. Nakonec jich postavily jen dvacet. Letecká doprava totiž nešla cestou nadzvukových rychlostí, ale obřích velkokapacitních letadel.

Nadzvukový div britské a francouzské techniky se stal obětí ztráty zájmu o rychlou ale zároveň drahou zaoceánskou přepravu pracovníků velkých firem po teroristických útocích na Spojené státy. Kromě hospodářských důvodů se na konci provozu letounu podepsala havárie v roce 2000 na pařížském letišti, při níž zahynulo v jeho troskách 109 pasažérů a posádka. Příčinou ovšem nebyla chyba Concordu, ale předmět, který se povaloval na startovací dráze.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme