Londýn se rozezněl desetitisíci zvony, které vítaly příchod olympijských her

Hlasitým zvoněním všech dostupných zvonů a zvonků přivítala dnes ráno Británie příchod letních olympijských Her. Zvonit se začalo 12 minut po osmé hodině ranní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

All the Bells, zvonění na Belfastu | Foto: Jiří Hošek

Nápad na celonárodní zvukovou performanci se zrodil v hlavě známého umělce Martina Creeda. Středobodem hlučné akce byl křižník Belfast kotvící v Londýně na Temži.

Celá tato performance má jeden hlavní výklad, ukázat, že olympijské hry nejsou jen záležitostí Londýna, že to není jen záležitost Anglie, ale celé Velké Británie a vůbec událost celoplanetárního významu.

Proto také držitel Turnerovy ceny, umělec a hudebník Martin Creed zapojil do projektu třeba Australský orchestr ze Zlatého pobřeží, který zazvonil těsně před svým koncertem.

Zazvonila údajně i flotila rikšů v daleké Bangladéši nebo třeba pastevci krav v africké Botswaně.

„Je to pořádně těžká práce držet zvon vzhůru a zvonit s ním tři minuty. Je to jako aerobik nebo návštěva tělocvičny. Ale byla to skvělá zábava být tady na Belfastu se spoustou báječných lidí a odstartovat tak velký den pro Británii," říká šéfka doprovodného kulturního programu londýnských her Ruth Mackenzieová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Londýně sleduje zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Zvonilo se vším možným; od malých zvonků na zápěstích indických tanečnic až po lodní zvon na lehkém křížníku, který za druhé světové války pomohl potopit nacistického Scharnhorsta.

„Lodní zvon oznamoval námořníkům čas a tahle tradice pořád pokračuje. Typicky se tedy zvoní v celou a v půl," vysvětluje člen posádky Belfastu Kevin Price.

Coe: Chceme, aby špičkové olympijské výkony inspirovaly mladé sportovce

Číst článek

Performanci Martina Creeda přišli podpořit i dva obecní soudní poslové, k jejichž výbavě patří kromě mužného hlasu právě taky zvon.

Na palubu křižníku Belfast se nalodil i britský ministr kultury, médií a sportu Jeremy Hunt. Ten zvonil tak zuřivě, že mu v ruce zůstalo jen madlo a letící zvonek těsně minul hlavy kolemstojících žen.

„Je to úžasný okamžik, moment, který je oslavou naší národní hrdosti. Je to ale také připomínka toho, že se tu scházejí zástupci 204 zemí k fantastické oslavě sportu a olympijských hodnot," říká britský ministr.

Slavnostní ceremoniál LOH oživí deset tisíc účinkujících a desítky zvířat

Číst článek

Jiří Hošek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme