Londýn se snaží znovu přilákat turisty

Od červencových teroristických útoků na londýnskou hromadnou dopravu klesla návštěvnost britské metropole a městská správa se proto snaží vábit návštěvníky novými opatřeními. Patří mezi ně i nová vlna výhodných cen hromadné dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Starosta Londýna Ken Livingstone nedávno přiznal, že se od července snížil počet turistů v Londýně o čtyři procenta. Některé nezávislé agentury však uvádějí i vyšší počet.

V každém případě to podle starosty znamená, že deset tisíc zaměstnanců stravovacích služeb a maloobchodu by mohlo přijít o práci. Proto Ken Livingstone turisty vyzývá: "Přijeďte do Londýna prostředky veřejné dopravy a využijte velkých slev, které se nabízejí". Starosta osobně používá londýnské metro k cestám do práce, a tak zní jeho pobídka přirozeně.

Jaké slevy má Ken Livingstone na mysli, se můžete přesvědčit při výletu do Londýna sami. Sdružený lístek na vlak a metro vám zajistí poloviční slevu například na projížďku lodí po Temži.

Atrakcí, na které můžete využít vstupné se slevou vázané na ukázání lístku veřejné dopravy, je celkem padesát. Jsou to na příklad Londýnské oko, tedy obří ruské kolo na nábřeží Temže naproti Parlamentu a celá řada představení londýnských divadel. K tomu je třeba dodat, že úplně zdarma je vstup do státních muzeí a galerií, jako je Národní galerie na Trafalgarském náměstí a Britské muzeum v překrásné čtvrti Bloomsbury.

Podle spolehlivých odhadů představují celkové ztráty, které zaznamenal londýnský cestovní ruch v důsledku červencových teroristických útoků, 500 miliónů liber. Z údajů britského statistického úřadu vyplývá, že v červenci přijelo do Spojeného království o sto tisíc návštěvníků méně než v červnu.

Po útocích ze 7. července odložila cesty do Londýna téměř třetina Britů a stejný podíl Francouzů. Nicméně například Festival na Regentově ulici v centru města a další atrakce, na které je vstup zdarma a které trvají do konce září, podstatně přispěly k návratu zájemců do metropole.

Některé atrakce jsou výsledkem místní iniciativy. Například večerní promítání snímků děl čínských umělců na zdech v londýnské čínské čtvrti. A pracovníci londýnské zoologické zahrady přivedli pod ruské kolo lamy, které si zvědavě prohlížely návštěvníky.

Iniciativě se meze nekladou. Návrat návštěvníků do Londýna v plném rozsahu si ale ještě vyžádá nemálo úsilí a nových nápadů.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme